| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak rozliczyć sprzedaż całkowicie zamortyzowanego samochodu?

Jak rozliczyć sprzedaż całkowicie zamortyzowanego samochodu?

W prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuję samochód ciężarowy z kratką (do 3,5 tony) kupiony w 2009 r. Samochód jest zamortyzowany. Na koniec 2015 r. chciałbym go sprzedać. Jak opodatkować sprzedaż takiego samochodu podatkiem dochodowym?

W przypadku sprzedaży całkowicie zamortyzowanego samochodu, przychód netto osiągnięty przez Pana z jego sprzedaży będzie stanowił dla Pana dochód podlegający opodatkowaniu pdof.

Przedsiębiorca sprzedający samochód amortyzowany w prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje przychód z tej działalności. Ponieważ z pytania wynika, że samochód został całkowicie zamortyzowany to nie wystąpi koszt uzyskania przychodu z jego sprzedaży. Jak bowiem wynika z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) updof wydatki na nabycie środków trwałych, pomniejszone o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych, stanowią koszty uzyskania przychodów z ich zbycia. Za brakiem kosztu w przypadku sprzedaży samochodu, o którym mowa w pytaniu przemawia również brzmienie art. 24 ust. 2 zdanie drugie updof. Wynika z niego, że docho­dem lub stratą z odpłatnego zbycia środków trwałych jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od tych środków trwałych.

Zobacz też: Czy wielokrotna sprzedaż samochodów za pośrednictwem komisu powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej?

Podatnik w 2009 r. kupił samochód za 60 000 zł netto (VAT z tytułu zakupu tego samochodu odliczył w całości). Samochód został całkowicie zamortyzowany, tj. do kosztów uzyskania przychodów zaliczone zostały odpisy amortyzacyjne w wysokości 60 000 zł. W maju 2015 r. samochód zostanie sprzedany za 15 000 zł netto. W tej sytuacji z tytułu sprzedaży podatnik osiągnie przychód w wysokości 15 000 zł, który będzie jednocześnie dochodem ze sprzedaży samochodu. Dochodem tym jest bowiem różnica między przychodem ze sprzedaży tego samochodu (15 000 zł) a jego wartością początkową (60 000 zł) powiększona o sumę odpisów amortyza­cyjnych dokonanych od tego samochodu (60 000 zł).

Zobacz też: Czy można w całości odliczać VAT od leasingu samochodu, który jest wynajmowany innej firmie

PODSTAWA PRAWNA:  art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Accace Poland

Accace wywodzi się z Europy Środkowo-Wschodniej. Naszymi założycielami są przedsiębiorcy, którzy podjęli się zaoferowania klientom usług najwyższej jakości, w rozsądnych cenach, wykonywanych przez wykwalifikowanych profesjonalistów. Przez lata Accace stał się jedną z najbardziej dynamicznych firm outsourcingowych i doradczych w regionie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »