| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak rozliczyć sprzedaż całkowicie zamortyzowanego samochodu?

Jak rozliczyć sprzedaż całkowicie zamortyzowanego samochodu?

W prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuję samochód ciężarowy z kratką (do 3,5 tony) kupiony w 2009 r. Samochód jest zamortyzowany. Na koniec 2015 r. chciałbym go sprzedać. Jak opodatkować sprzedaż takiego samochodu podatkiem dochodowym?

W przypadku sprzedaży całkowicie zamortyzowanego samochodu, przychód netto osiągnięty przez Pana z jego sprzedaży będzie stanowił dla Pana dochód podlegający opodatkowaniu pdof.

Przedsiębiorca sprzedający samochód amortyzowany w prowadzonej działalności gospodarczej uzyskuje przychód z tej działalności. Ponieważ z pytania wynika, że samochód został całkowicie zamortyzowany to nie wystąpi koszt uzyskania przychodu z jego sprzedaży. Jak bowiem wynika z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) updof wydatki na nabycie środków trwałych, pomniejszone o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych, stanowią koszty uzyskania przychodów z ich zbycia. Za brakiem kosztu w przypadku sprzedaży samochodu, o którym mowa w pytaniu przemawia również brzmienie art. 24 ust. 2 zdanie drugie updof. Wynika z niego, że docho­dem lub stratą z odpłatnego zbycia środków trwałych jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od tych środków trwałych.

Zobacz też: Czy wielokrotna sprzedaż samochodów za pośrednictwem komisu powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej?

Podatnik w 2009 r. kupił samochód za 60 000 zł netto (VAT z tytułu zakupu tego samochodu odliczył w całości). Samochód został całkowicie zamortyzowany, tj. do kosztów uzyskania przychodów zaliczone zostały odpisy amortyzacyjne w wysokości 60 000 zł. W maju 2015 r. samochód zostanie sprzedany za 15 000 zł netto. W tej sytuacji z tytułu sprzedaży podatnik osiągnie przychód w wysokości 15 000 zł, który będzie jednocześnie dochodem ze sprzedaży samochodu. Dochodem tym jest bowiem różnica między przychodem ze sprzedaży tego samochodu (15 000 zł) a jego wartością początkową (60 000 zł) powiększona o sumę odpisów amortyza­cyjnych dokonanych od tego samochodu (60 000 zł).

Zobacz też: Czy można w całości odliczać VAT od leasingu samochodu, który jest wynajmowany innej firmie

PODSTAWA PRAWNA:  art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK