| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Kiedy leasingobiorca odlicza 50% VAT od opłat leasingowych za użytkowanie samochodu osobowego?

Kiedy leasingobiorca odlicza 50% VAT od opłat leasingowych za użytkowanie samochodu osobowego?

Raty leasingowe za samochód objęte mogą być systemem odliczania podatku VAT. W jakich przypadkach jest to możliwe?

Kiedy leasingobiorca odlicza 50% VAT od opłat leasingowych za użytkowanie samochodu osobowego

Od lutego 2015 r. mam w leasingu samochód osobowy. W jakiej wysokości mogę odliczyć VAT od rat leasingowych za ten samochód?

Jeżeli wykorzystuje Pan samochód osobowy na potrzeby zarówno firmowe, jak i prywatne, ma Pan prawo odliczyć z faktury otrzymanej od leasingodawcy (np. za czynsz inicjalny, opłatę administracyjną, raty leasingo­we lub inne płatności wynikające z umowy leasingu) 50% VAT. Jeżeli samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, wówczas przysługuje Panu pełne prawo do odliczenia VAT.

Wykorzystywanie samochodu osobowego w sposób mieszany daje podatnikowi prawo do odliczania VAT od opłat leasingowych w wysokości 50% podatku naliczonego. To limitowane odliczenie nie dotyczy jednak wszystkich wydatków. W przypadku samochodów osobowych, których nie można uznać za wyłącznie związa­ne z działalnością gospodarczą, prawo do częściowego odliczenia podatku naliczonego nie dotyczy jednak faktur za paliwo. Ograniczenie to obowiązuje do końca czerwca 2015 r.

Przykład

Podatnik na podstawie umowy leasingu operacyjnego użytkuje samochód osobowy, który głównie jest wyko­rzystywany w działalności gospodarczej. Podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT. Z faktur otrzymywanych od leasingodawcy za raty leasingowe odlicza 50% kwoty VAT. Podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT od zakupu paliwa do tego auta.

Jeżeli samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, wówczas podatnikowi przysłu­guje pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od opłat leasingowych. Tak wynika z art. 86a ust. 1 i ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT. Na okoliczności, w których uznaje się, że pojazdy samochodowe są wykorzystywane wyłącz­nie do działalności gospodarczej podatnika, wskazuje art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Do pełnego odliczenia

VAT od opłat leasingowych (tj. od czynszu inicjalnego, rat leasingowych i innych należności wynikających z umowy leasingu) uprawniają samochody, których sposób wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w usta­lonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych po­jazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Przykład

Anna Malinowska prowadzi biuro rachunkowe w centrum Łodzi. Zatrudnia w nim kilku pracowników. Na podsta­wie umowy leasingu operacyjnego w jej firmie użytkowane są dwa samochody osobowe. Pierwsze auto użytkuje właścicielka biura, natomiast drugie - jeden z pracowników. Zarówno właścicielka biura, jak i pracownik mają możliwość wykorzystania samochodów po godzinach pracy, np. w celu dojazdu do domu i z domu do pracy, w tym także w weekendy. Takie okoliczności wykluczają pełne odliczenie VAT od opłat leasingowych. Podatnik może jednak odliczać VAT częściowo, tj. w wysokości 50% podatku naliczonego od opłat leasingowych.

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »