| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy wypożyczalnia samochodów ma obowiązek doliczyć ryczałt pracownikowi, któremu udostępnia samochody do celów prywatnych?

Czy wypożyczalnia samochodów ma obowiązek doliczyć ryczałt pracownikowi, któremu udostępnia samochody do celów prywatnych?

Spółka z o.o. prowadzi wypożyczalnię samochodów. Czy udostępniając nieodpłatnie pracownikom samochody służbowe, stanowiące własność spółki, do wykorzystywania do celów prywatnych, spółka obowiązana jest doliczać przychód w wysokości 250 zł albo 400 zł? Czy też powinna rozpoznawać przychody z tego tytułu tak, jak to robiła do końca 2014 r.?

Od 1 stycznia 2015 r. Państwa spółka z tytułu nieodpłatnego udostępniania pracownikom samochodów służ­bowych do celów prywatnych powinna rozpoznawać po ich stronie przychody w wysokości 250 zł albo 400 zł.

Obowiązujące od 1 stycznia 2015 r. przepisy w zakresie zryczałtowanego przychodu z tytułu używa­nia samochodów służbowych do celów prywatnych mają zastosowanie w każdym przypadku, gdy pra­cownikom są nieodpłatnie udostępniane samochody służbowe do celów prywatnych. Dotyczy to również przypadków udostępniania pracownikom samochodów przez pracodawców prowadzących działalność w zakresie wynajmu samochodów. Jest to zatem sytuacja odmienna od istniejącej do końca 2014 r. Wtedy w takich przypadkach obowiązywały szczególne zasady ustalania wysokości przychodów pracowników z tytułu udostępnienia im samochodów do celów prywatnych. Pracodawcy prowadzący działalność w za­kresie wynajmu samochodów ustalali przychód pracowników z tytułu nieodpłatnego udostępniania im samochodów służbowych według cen stosowanych z tytułu wynajmu samochodów wobec innych odbior­ców (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 października 2014 r., sygn. ILPB1/415-688/14-4/TW).

Zobacz też: Jakie samochody (pojazdy) są zwolnione z prowadzenia ewidencji przebiegu?

Przedsiębiorca prowadzący wypożyczalnię samochodów udostępnia pracownikom samochody służbowe, sta­nowiące jego własność, do korzystania do celów prywatnych. Do końca 2014 r. wysokość przychodów pracow­ników z tego tytułu przedsiębiorca rozpoznawał według cen stosowanych wobec innych odbiorców (zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 1 updof). Od 1 stycznia 2015 r. kwotę tych przychodów zobowiązany jest rozpoznawać w wysokości wynikającej z przepisów art. 12 ust. 2a-2c updof, a więc co do zasady w wysokości 250 albo 400 zł.

Zobacz też: Jak od 1 stycznia 2015 r. ustalać przychód z tytułu używania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych?

PODSTAWA PRAWNA: art. 12 ust. 2a-2c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Da Wanda

DaWanda to platforma online z produktami hand-made i designem.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »