| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > W jakiej wysokości ustalić przychód pracownika, jeżeli korzysta z samochodu służbowego do celów prywatnych tylko przez część miesiąca?

W jakiej wysokości ustalić przychód pracownika, jeżeli korzysta z samochodu służbowego do celów prywatnych tylko przez część miesiąca?

Nasi pracownicy używają samochodów służbowych do celów prywatnych. Od 1 stycznia 2015 r. doliczamy pracownikom zryczałtowany przychód z tytułu używania samochodów służbowych do celów prywatnych. W jakiej wysokości go ustalić, jeżeli pracownik nie będzie używał samochodu przez cały miesiąc z powodu zwolnienia albo urlopu?

Jeżeli pracownik nie wykorzystuje samochodu służbowego do celów prywatnych przez cały miesiąc, przy­chód należy ustalić tylko za dni, w których pracownik używał samochodu służbowego do celów prywatnych.

Z pytania wynika, że mają Państwo wątpliwość, w jakiej wysokości ustalić przychód z tytułu używania sa­mochodów służbowych do celów prywatnych, jeżeli pracownik nie korzysta z samochodu przez cały miesiąc. Kwestię tę reguluje art. 12 ust. 2b updof. Wynika z niego, że w przypadku wykorzystywania samochodu służ­bowego do celów prywatnych przez część miesiąca, wartość świadczenia ustala się za każdy dzień wykorzy­stywania samochodu służbowego do celów prywatnych w wysokości 1/30 kwot określonych w art. 12 ust. 2a updof, czyli 250 zł albo 400 zł. Kwoty te wynoszą:

  1. 8,33 zł (1/30 x 250 zł) - w przypadku samochodów służbowych o pojemności silnika do 1600 cm3,
  2. 13,33 zł (1/30 x 400 zł) - w przypadku samochodów służbowych o pojemności silnika powyżej 1600 cm3.

Zobacz też: Jak od 1 stycznia 2015 r. ustalać przychód z tytułu używania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych?

A zatem w miesiącach, w których pracownicy korzystają z samochodów służbowych tylko przez określoną liczbę dni, powinni Państwo rozpoznawać przychód w wysokości iloczynu dni wykorzystywania przez nich samochodów służbowych do celów prywatnych i ww. kwot ryczałtu za jeden dzień takiego wykorzystywania.

Pracownik ma możliwość bezpłatnego używania do celów prywatnych samochodu służbowego o pojemności silnika 1498 cm3. Pracownik w lutym br. udał się na tygodniowy urlop, w związku z czym od 7 do 15 lutego 2015 r. nie będzie korzystał z samochodu służbowego do celów prywatnych. W tej sytuacji pracodawca do przychodów pracownika może doliczyć tylko kwotę 158,27 zł (19 pozostałych dni lutego * 8,33 zł) lub jeszcze mniejszą (jeżeli w lutym 2015 r. wystąpiły jeszcze inne dni, w których pracownik nie wykorzystywał samochodu służbowego do celów prywatnych).

Zobacz też: Czy nieodliczony VAT od wydatków na samochód jest kosztem uzyskania przychodu?

PODSTAWA PRAWNA: art. 12 ust. 2b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 251

Artykuł pochodzi z książki „100 pytań o samochód w firmie”

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »