| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Kiedy trzeba złożyć informację o pojazdach wykorzystywanych tylko na potrzeby firmy? PRZYKŁADY

Kiedy trzeba złożyć informację o pojazdach wykorzystywanych tylko na potrzeby firmy? PRZYKŁADY

Podatnik, który chce odliczać pełen podatek VAT od swojego auta wykorzystywanego wyłącznie na potrzeby firmy, musi pamiętać o terminie, w którym należy powiadomić Urząd Skarbowy o danym pojeździe. Jak określić prawidłowo ostateczny termin złożenia informacji podatkowej?

Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej: złożenie informacji

Podatnicy wykorzystujący pojazdy samochodowe wyłącznie do działalności gospodarczej, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojaz­du, są również obowiązani do złożenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w którym poniosą pierwszy wydatek związa­ny z tymi pojazdami. PODSTAWA PRAWNA: • art. 86a ust. 12 ustawy o VAT

Przez „poniesienie wydatku" należy rozumieć dokonanie wpłaty zaliczki na poczet zakupu towaru czy usługi lub też nabycie towaru czy usługi, w zależności od tego, która z tych sytu­acji wystąpiła jako pierwsza.

Sytuacja I

Podatnik wpłacił zaliczkę z tytułu dostawy samochodu w wysokości 100% w dniu 30 kwietnia 2014 r., fakturę otrzymał w dniu 6 maja 2014 r. W takiej sytuacji informacja powinna zostać złożona najpóźniej do dnia 7 maja 2014 r.

Sytuacja II

Podatnik zakupił opony w dniu 7 kwietnia 2014 r. i tego dnia otrzymał fakturę. Zapłaty dokonał w dniu 10 kwietnia 2014 r. W tej sytuacji informacja powinna zostać złożona najpóźniej do dnia 14 kwietnia 2014 r.

Sytuacja III

Podatnik zakupił opony w dniu 7 kwietnia 2014 r. Fakturę z tego tytułu otrzy­mał 7 maja 2014 r,, natomiast zapłaty dokonał w dniu 10 czerwca 2014 r. W tej sy­tuacji informacja powinna zostać złożona najpóźniej do dnia 14 kwietnia 2014 r.

Obowiązek złożenia informacji w terminie 7 dni wystąpi również w sytuacji zmiany wykorzystywania pojazdu z wykorzystywania „mieszanego" na wykorzy­stywanie wyłącznie do działalności gospodarczej (zmiana wysokości przysługu­jącego odliczenia podatku z 50% na 100%).

Podatnik posiada samochód osobowy, który wykorzystuje do użytku „mieszane­go". Od dnia 10 kwietnia 2014 r. samochód będzie używany wyłącznie do działalno­ści gospodarczej (tego dnia podatnik wprowadził zasady używania pojazdu oraz od tego dnia będzie prowadził ewidencję przebiegu pojazdu). W dniu 11 kwiet­nia 2014 r. podatnik poniósł pierwszy, po zmianie przeznaczenia wykorzystywa­nia tego pojazdu, wydatek związany z tym pojazdem (zakup paliwa). W opisanej sytuacji informację należy złożyć najpóźniej do dnia 18 kwietnia 2014 r.

Złożenie informacji w okresie przejściowym

W odniesieniu do pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospo­darczej, które zostały nabyte lub były już użytkowane w ramach umów „długotermino­wych" przed dniem 1 kwietnia 2014 r., informacja o wykorzystywaniu ich wyłącznie do działalności gospodarczej powinna być złożona w terminie 7 dni od dnia, w którym poniesiono pierwszy, od dnia 1 kwietnia 2014 r., wydatek związany z tymi pojazdami.

PODSTAWA PRAWNA: • art. 8 pkt 2 ustawy nowelizującej

Podatnik nabył samochód w dniu 3 stycznia 2014 r., przy nabyciu którego przysługiwało mu 100% odliczenie podatku VAT. Od dnia 1 kwietnia 2014 r. samochód ten będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodar­czej. Podatnik poniósł wydatki na zakup paliwa do tego samochodu w dniach 2 kwietnia oraz 11 kwietnia 2014 r. W takiej sytuacji informację należy złożyć najpóźniej do dnia 9 kwietnia 2014 r.

Nie ma obowiązku złożenia informacji, w przypadku gdy podatnik mimo wykorzystywania pojazdu wyłącznie w działalności gospodarczej zdecyduje, że odlicza podatek w 50% (czyli wybierze uproszczenie przewidziane w ustawie dla wykorzystywania „mieszanego") lub wy­korzystuje pojazd wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »