| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy nieodliczony VAT od wydatków na samochód jest kosztem uzyskania przychodu?

Czy nieodliczony VAT od wydatków na samochód jest kosztem uzyskania przychodu?

Czy nieodliczony podatek VAT od wydatków na samochód osobowy jest kosztem uzyskania przychodu z punktu widzenia podatku dochodowego?

Nieodliczony podatek VAT od wydatków związanych z samochodem osobowym: koszt uzyskania przychodu?

Podatek VAT, który nie stanowi podatku naliczonego do odliczenia z uwagi na użytek „mieszany" (tzw. 50/50) może powiększyć wartość początkową środka trwałego, jakim jest użytkowany przez podat­nika samochód. Podatek VAT jest wtedy kosztem w postaci odpisów amortyzacyjnych, pod warunkiem używania samochodu do działalności w celu uzyskania przychodu. Nieodliczony przy nabyciu samocho­du podatek naliczony powiększa cenę nabycia środka trwałego (por. art. 16g ust. 3 updop i odpowiednio art. 22g ust. 3 updof).

Zobacz też: Czy trzeba złożyć VAT-26, gdy samochody posiadają wpis w dowodzie VAT-1 albo VAT-2

W przypadku pozostałych wydatków związanych z samochodem osobowym, od których podatnikowi przysługuje odliczenie w wysokości 50% VAT naliczonego, albo od których podatnik nie odlicza VAT nali­czonego ze względu na zakaz odliczania VAT (jak w przypadku wydatków na paliwo/gaz/ olej napędowy), nieodliczoną zgodnie z przepisami VAT część podatku podatnik może zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów. Prawo do zaliczenia nieodliczonego podatku naliczonego do kosztów uzyskania przychodu wynika odpowiednio z art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a) updof lub art. 16 ust. 1 pkt 46 updop. Również w tym przypadku warunkiem zaliczenia nieodliczonego VAT do kosztów jest używanie samochodu do działalności w celu uzyskania przychodu (art. 15 ust. 1 updop i odpowiednio art. 22 ust. 1 updof).

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 46, art. 16g ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 915
  • art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 pkt 43, art. 22g ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 915

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »