| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdem z wpisem VAT-2 w dowodzie rejestracyjnym?

Czy przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdem z wpisem VAT-2 w dowodzie rejestracyjnym?

Czy samochód z wpisem VAT-2 w dowodzie rejestracyjnym pozwala na pełne odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdem?

VAT-2 w dowodzie rejestracyjnym a prawo do pełnego odliczenia VAT

Posiadam samochód IVECO Daily. Przed 1 kwietnia 2014 r. pojazd miał wpis w dowodzie reje­stracyjnym VAT-4. W kwietniu 2014 r. przeprowadziłem w okręgowej stacji kontroli pojazdów po­nowne dodatkowe badanie techniczne. W dowodzie rejestracyjnym znalazła się adnotacja VAT-2. Czy przysługuje mi prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem?

Tak, przysługuje Panu prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z tym po­jazdem. Przeprowadzone badanie techniczne potwierdza bowiem, że pojazd, o którym mowa w pytaniu, to pojazd wymieniony w art. 86a ust. 9 pkt 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2014 r., czyli: pojazd samochodowy, inny niż samochody osobowe, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Pojazdy o konstrukcji technicznej wskazanej w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2014 r. to pojazdy uznawane za pojazdy samochodowe wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT).

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:

W drugiej grupie mieszczą się pojazdy ustawowo uznane za wykorzystywane wyłącznie do dzia- MF łalności gospodarczej, przy wykorzystywaniu których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Są to pojazdy o konstrukcji wskazującej na ich podstawowe przeznaczenie do celów gospodarczych, wykluczającej ich użycie do celów prywatnych lub powodującej, że ewentualny użytek do celów prywatnych będzie nieistotny.

W przypadku pojazdów uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej po­datnika, przysługuje pełne odliczenie VAT naliczonego od wydatków związanych z tym pojazdem (art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT).

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 3 pkt 1, ust. 4 pkt 2 i ust. 9 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »