| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdem z wpisem VAT-2 w dowodzie rejestracyjnym?

Czy przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdem z wpisem VAT-2 w dowodzie rejestracyjnym?

Czy samochód z wpisem VAT-2 w dowodzie rejestracyjnym pozwala na pełne odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdem?

VAT-2 w dowodzie rejestracyjnym a prawo do pełnego odliczenia VAT

Posiadam samochód IVECO Daily. Przed 1 kwietnia 2014 r. pojazd miał wpis w dowodzie reje­stracyjnym VAT-4. W kwietniu 2014 r. przeprowadziłem w okręgowej stacji kontroli pojazdów po­nowne dodatkowe badanie techniczne. W dowodzie rejestracyjnym znalazła się adnotacja VAT-2. Czy przysługuje mi prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem?

Tak, przysługuje Panu prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z tym po­jazdem. Przeprowadzone badanie techniczne potwierdza bowiem, że pojazd, o którym mowa w pytaniu, to pojazd wymieniony w art. 86a ust. 9 pkt 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2014 r., czyli: pojazd samochodowy, inny niż samochody osobowe, który posiada kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Pojazdy o konstrukcji technicznej wskazanej w art. 86a ust. 9 pkt 1 i 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2014 r. to pojazdy uznawane za pojazdy samochodowe wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT).

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:

W drugiej grupie mieszczą się pojazdy ustawowo uznane za wykorzystywane wyłącznie do dzia- MF łalności gospodarczej, przy wykorzystywaniu których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Są to pojazdy o konstrukcji wskazującej na ich podstawowe przeznaczenie do celów gospodarczych, wykluczającej ich użycie do celów prywatnych lub powodującej, że ewentualny użytek do celów prywatnych będzie nieistotny.

W przypadku pojazdów uznawanych za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej po­datnika, przysługuje pełne odliczenie VAT naliczonego od wydatków związanych z tym pojazdem (art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy o VAT).

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 3 pkt 1, ust. 4 pkt 2 i ust. 9 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »