| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy trzeba złożyć VAT-26, gdy samochody posiadają wpis w dowodzie VAT-1 albo VAT-2?

Czy trzeba złożyć VAT-26, gdy samochody posiadają wpis w dowodzie VAT-1 albo VAT-2?

Zdarza się, że starsze samochody posiadają adnotację w dowodzie rejestracyjnym "samochód ciężarowy VAT-1 i VAT-2". Czy w myśl nowych przepisów trzeba złożyć za nie deklarację VAT-26?

Deklaracja VAT-26 w kontekście aut z wpisem "samochód ciężarowy VAT-1 i VAT-2"

W naszej działalności użytkujemy pojazdy samochodowe typu Lublin o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, dla których posiadamy dodatkowe badania techniczne, wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów z adnotacją „samochód ciężarowy VAT-1 i VAT-2". Zaświadczenia zostały wydane w 2013 r. Czy mamy obowiązek złożenia deklaracji VAT-26?

Nie, nie mają Państwo obowiązku złożenia VAT-26 w przypadku samochodów, które posiadają wpis VAT-1. W przypadku tych samochodów nie było też potrzeby zrobienia ponownie dodatkowych badań technicznych do 30 czerwca 2014 r. Natomiast samochody, które w 2013 r. uzyskały wpis VAT-2 obecnie nie uprawniają do pełnego odliczenia VAT ze względu na swoją konstrukcję (art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy). Były to pojazdy mające więcej niż jeden rząd siedzeń, oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części prze­znaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu.

Zobacz też: Czy jest możliwe wynajęcie samochodu zgłoszonego informacją VAT-26?

Dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowa­dzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków. Obecnie tych pojazdów nie ma w wykazie w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT. W tej sytuacji, aby odliczyć pełny VAT, trzeba złożyć VAT-26.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 9, ust. 10 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 9 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK