| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy trzeba złożyć VAT-26, gdy samochody posiadają wpis w dowodzie VAT-1 albo VAT-2?

Czy trzeba złożyć VAT-26, gdy samochody posiadają wpis w dowodzie VAT-1 albo VAT-2?

Zdarza się, że starsze samochody posiadają adnotację w dowodzie rejestracyjnym "samochód ciężarowy VAT-1 i VAT-2". Czy w myśl nowych przepisów trzeba złożyć za nie deklarację VAT-26?

Deklaracja VAT-26 w kontekście aut z wpisem "samochód ciężarowy VAT-1 i VAT-2"

W naszej działalności użytkujemy pojazdy samochodowe typu Lublin o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, dla których posiadamy dodatkowe badania techniczne, wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów z adnotacją „samochód ciężarowy VAT-1 i VAT-2". Zaświadczenia zostały wydane w 2013 r. Czy mamy obowiązek złożenia deklaracji VAT-26?

Nie, nie mają Państwo obowiązku złożenia VAT-26 w przypadku samochodów, które posiadają wpis VAT-1. W przypadku tych samochodów nie było też potrzeby zrobienia ponownie dodatkowych badań technicznych do 30 czerwca 2014 r. Natomiast samochody, które w 2013 r. uzyskały wpis VAT-2 obecnie nie uprawniają do pełnego odliczenia VAT ze względu na swoją konstrukcję (art. 86a ust. 4 pkt 2 ustawy). Były to pojazdy mające więcej niż jeden rząd siedzeń, oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części prze­znaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu.

Zobacz też: Czy jest możliwe wynajęcie samochodu zgłoszonego informacją VAT-26?

Dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowa­dzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków. Obecnie tych pojazdów nie ma w wykazie w art. 86a ust. 9 ustawy o VAT. W tej sytuacji, aby odliczyć pełny VAT, trzeba złożyć VAT-26.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 9, ust. 10 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 9 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Effect Group

firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »