| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy samochód nabyty przed 1 kwietnia 2014 r. i wykorzystywany w celach „mieszanych" trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Czy samochód nabyty przed 1 kwietnia 2014 r. i wykorzystywany w celach „mieszanych" trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Od 1 kwietnia obowiązują nowe przepisy podatkowe. Czy samochód zakupiony przed tą datą, który wykorzystywany jest w celach mieszanych trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego?

Zakup auta na cele mieszane przed 1 kwietnia 2014 roku

Kupiłam w lutym 2014 r. samochód z homologacją ciężarową (ładowność 622 kg). Odliczyłam 100% VAT od faktury zakupu. Wykonuję działalność prawniczą. W marcu br. zakupiłam olej napędowy. Z tej faktury też odliczyłam 100% VAT. Jak mam postępować od 1 kwietnia 2014 r.? Samochód jest też wy­korzystywany na cele prywatne. Czy muszę skorygować odliczony VAT od zakupu tego samochodu? Czy muszę zgłosić do US dane tego samochodu?

Nie, nie ma Pani obowiązku zgłaszania tego samochodu do urzędu skarbowego. Zgłoszenia pojazdu do urzędu skarbowego (na formularzu VAT-26) mogą dokonać tylko ci podatnicy, którzy wykorzystują pojazdy wyłącznie do działalności gospodarczej. Skoro użytkuje Pani samochód również na cele pry­watne, to od 1 kwietnia 2014 r. odlicza Pani 50% VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki na paliwo i inne wydatki związane z wykorzystywaniem samochodu w działalności gospodarczej. Od 1 kwiet­nia 2014 r. przysługuje Pani zatem prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego od:

  • nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tego pojazdu,
  • usług naprawy lub konserwacji tego pojazdu oraz
  • innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tego pojazdu.

Zobacz też: Czy jest możliwe wynajęcie samochodu zgłoszonego informacją VAT-26?

Nie ma Pani też obowiązku dokonywania korekty odliczonego VAT. W przypadku wydatków na nabycie samochodu i paliwa do niego ponoszonych przed 1 kwietnia 2014 r. zachowuje Pani prawo do odliczenia VAT naliczonego. W dniu, w którym powstało prawo do odliczenia przysługiwało Pani bowiem prawo do pełnego odliczenia VAT naliczonego od tych wydatków. Należy też zauważyć, że w związku z odliczeniem 100% VAT naliczonego przy nabyciu tego samochodu, powinna Pani nali­czać VAT należny w przypadku wykorzystywania go na cele prywatne (na podstawie art. 8 ust. 2 usta­wy o VAT.

W broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi MF stwierdził, że:

^^^^ (...) zasada wyłączenia opodatkowania użytku prywatnego nie jest stosowana w następujących MF sytuacjach:

■ podatnik posiadał pełne prawo do odliczenia podatku zarówno przy nabyciu pojazdu, jak i za­kupionych do niego części składowych,

  • podatnik posiadał pełne prawo do odliczenia podatku przy nabyciu pojazdu, natomiast przy nabyciu części składowych do tego pojazdu prawo to zostało ograniczone do 50%,
  • podatnik nie posiadał prawa do odliczenia podatku przy nabyciu pojazdu, natomiast przy nabyciu czę­ści składowych do niego posiadał prawo do odliczenia pełnego. (.)

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »