| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Od kiedy należy rozpocząć prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu oraz w jakim terminie trzeba złożyć informację VAT-26

Od kiedy należy rozpocząć prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu oraz w jakim terminie trzeba złożyć informację VAT-26

Kupując auto z myślą o pełnym wykorzystaniu go w firmie, trzeba pamiętać o konieczności prowadzenia przebiegu (chyba że auto jest z niej zwolnione). Kiedy dokładnie trzeba rozpocząć prowadzenie ewidencji?

Początek prowadzenia ewidencji przebiegu

Zamierzam kupić w lipcu (np. 14 lipca 2014 r.) samochód osobowy, który będę wykorzystywać wy­łącznie do prowadzenia działalności gospodarczej i dokonywać od niego pełnych odliczeń. Od kiedy jestem obowiązany zaprowadzić ewidencję przebiegu pojazdu oraz w jakim terminie powinienem zło­żyć informację VAT-26?

Ewidencję przebiegu tego samochodu powinien Pan zacząć prowadzić od dnia rozpoczęcia wykorzy­stywania samochodu wyłącznie do działalności gospodarczej (art. 86a ust. 6 ustawy o VAT). W opisanym w pytaniu przypadku oznacza to obowiązek prowadzenia ewidencji od dnia nabycia samochodu, ponie­waż samochód od początku ma być wykorzystywany do działalności.

Zobacz też: Czy ewidencję przebiegu pojazdu można zastąpić regulaminem pojazdu?

Informację VAT-26 należy złożyć w terminie siedmiu dni od dnia poniesienia pierwszego wydat­ku związanego z tym pojazdem - por. art. 86a ust. 12 ustawy o VAT. Przykładowo, jeśli nabycie nastą­piło 14 lipca 2014 r., to VAT-26 należy złożyć do 21 lipca 2014 r. włącznie. Gdy przed dokonaniem dostawy została wpłacona zaliczka, termin ten liczymy od dnia wpłaty zaliczki (np. jeśli wpłata zaliczki nastą­piła 1 lipca 2014 r., to VAT-26 należy złożyć do 8 lipca 2014 r. włącznie).

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi: ^^^^ Przez „poniesienie wydatku" należy rozumieć dokonanie wpłaty zaliczki na poczet zakupu towaru czy usługi lub też nabycie towaru czy usługi, w zależności od tego która z tych sytuacji wystąpiła jako pierwsza.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 6 i ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »