| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu wykorzystywanego w działalności „mieszanej"?

Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu wykorzystywanego w działalności „mieszanej"?

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe przepisy podatkowe. Czy samochód używany zarówno w celach prywatnych jak i służbowych wymaga prowadzenia ewidencji przebiegu w celu odliczenia 50% VAT od wydatków z nim związanych?

Odliczenie 50% VAT od auta a ewidencja przebiegu

W działalności gospodarczej wykorzystuję samochód osobowy na podstawie zawartej umowy leasin­gu. Używam go prywatnie i w działalności gospodarczej. Czy od 1 kwietnia 2014 r. aby odliczać 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem powinienem prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?

Nie musi Pan prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu. Podatnik, który wykorzystuje samochód w dzia­łalności w sposób „mieszany" (i odlicza 50% VAT naliczonego) - nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (art. 86a ust. 5 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT). Taką ewidencję podatnik powinien prowadzić wówczas, gdy pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności. Jej zapisy mają bowiem potwier­dzać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w ten sposób.

Zobacz też: Czy sprzedając samochód nabyty bez VAT, trzeba naliczyć podatek według stawki 23%?

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi

Prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu musi potwierdzać brak użytku prywatnego pojazdu.

Skoro samochód jest używany w działalności gospodarczej oraz prywatnie, może Pan odliczać 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem (tzn. rat leasingowych, wydatków na na­prawy, konserwacje i eksploatację tego samochodu). Wyjątkiem są wydatki na paliwo (gaz lub olej napę­dowy) do samochodu osobowego, w przypadku których do 30 czerwca 2015 r. obowiązuje zakaz odlicza­nia VAT naliczonego (jeżeli samochody te są wykorzystywane w sposób „mieszany", tj. do działalności gospodarczej i prywatnie).

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 2 i ust. 4 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu używanego do celów prywatnych i służbowych

Prowadzę działalność gospodarczą, jestem podatnikiem VAT. W działalności używam swojego samo­chodu prywatnego do celów służbowych i prywatnych. Czy muszę prowadzić ewidencję przebiegu w/g nowych zasad: stan licznika przy wyjeździe i powrocie na początek miesiąca i koniec? Samochód użytkuję tylko ja. Czy trzeba ująć wszystkie faktury zakupu w rejestrze VAT?

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »