| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu wykorzystywanego w działalności „mieszanej"?

Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu wykorzystywanego w działalności „mieszanej"?

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe przepisy podatkowe. Czy samochód używany zarówno w celach prywatnych jak i służbowych wymaga prowadzenia ewidencji przebiegu w celu odliczenia 50% VAT od wydatków z nim związanych?

Nie, nie musi Pani prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu. Obowiązek prowadzenia ewidencji przebie­gu pojazdu dotyczy tylko tych podatników, którzy wykorzystują swój samochód wyłącznie do działalności gospodarczej (chyba że zrezygnują z prowadzenia ewidencji i odliczania VAT w 100% - co często ma miejsce ze względu na konieczność spełnienia licznych warunków formalnych).

W broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi MF stwierdził bowiem, że:

MF Prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu musi potwierdzać brak użytku prywatnego pojazdu.

Z pytania wynika, że wykorzystuje Pani samochód prywatny na cele prywatne i służbowe, a więc nie doty­czy Pani obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w ustawie o VAT. W rejestrze zakupu VAT powinna Pani ująć te faktury, z których przysługuje Pani prawo do odliczenia VAT naliczonego. Od 1 kwietnia 2014 r. podatnikowi przysługuje, co do zasady, prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (do 3,5 tony), także tymi wykorzystywanymi do celów „mieszanych" - prywatnych i służbowych. Jeżeli użytkowany samochód jest samochodem osobowym, to do 30 czerwca 2015 r. podatnik nie ma prawa odliczania VAT naliczonego od paliwa do takiego samochodu. Od pozostałych wydatków związanych z tym samochodem odliczy Pani 50% VAT naliczonego.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 1 i ust. 4 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK