| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu wykorzystywanego w działalności „mieszanej"?

Czy trzeba prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu wykorzystywanego w działalności „mieszanej"?

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe przepisy podatkowe. Czy samochód używany zarówno w celach prywatnych jak i służbowych wymaga prowadzenia ewidencji przebiegu w celu odliczenia 50% VAT od wydatków z nim związanych?

Nie, nie musi Pani prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu. Obowiązek prowadzenia ewidencji przebie­gu pojazdu dotyczy tylko tych podatników, którzy wykorzystują swój samochód wyłącznie do działalności gospodarczej (chyba że zrezygnują z prowadzenia ewidencji i odliczania VAT w 100% - co często ma miejsce ze względu na konieczność spełnienia licznych warunków formalnych).

W broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi MF stwierdził bowiem, że:

MF Prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu musi potwierdzać brak użytku prywatnego pojazdu.

Z pytania wynika, że wykorzystuje Pani samochód prywatny na cele prywatne i służbowe, a więc nie doty­czy Pani obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w ustawie o VAT. W rejestrze zakupu VAT powinna Pani ująć te faktury, z których przysługuje Pani prawo do odliczenia VAT naliczonego. Od 1 kwietnia 2014 r. podatnikowi przysługuje, co do zasady, prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi (do 3,5 tony), także tymi wykorzystywanymi do celów „mieszanych" - prywatnych i służbowych. Jeżeli użytkowany samochód jest samochodem osobowym, to do 30 czerwca 2015 r. podatnik nie ma prawa odliczania VAT naliczonego od paliwa do takiego samochodu. Od pozostałych wydatków związanych z tym samochodem odliczy Pani 50% VAT naliczonego.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 1 i ust. 4 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK