| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy odliczenie VAT przy nabyciu części składowych oznacza, że darowizna samochodu będzie opodatkowana

Czy odliczenie VAT przy nabyciu części składowych oznacza, że darowizna samochodu będzie opodatkowana

Przekazanie auta wykorzystywanego w działalności gospodarczej wiąże się często z koniecznością rozliczenia się za odliczony VAT. Dlaczego tak się dzieje?

Darowizna auta służbowego a obowiązek zapłaty VAT

W 2010 r. nabyłem samochód osobowy. W związku z nabyciem tego samochodu otrzymałem fakturę VAT z adnotacją, iż przedmiotowa sprzedaż jest zwolniona z VAT, czyli nie przysługiwało mi prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu samochodu. Samochód wykorzystywałem w działalności go­spodarczej (opodatkowanej VAT). Rozważam ewentualną darowiznę samochodu na rzecz żony, z któ­rą pozostaję we wspólności małżeńskiej ustawowej. W trakcie eksploatacji samochodu kupiłem dwa komplety opon (w 2012 r. i w 2013 r.). Odliczyłem przy tym podatek naliczony. Samochód był oddawa­ny na okresowe przeglądy, naprawy, serwisy do warsztatu samochodowego, przy czym korzystałem z prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktur za te usługi. Czy w tej sytuacji darowizna samochodu na rzecz żony spowoduje obowiązek zapłaty VAT?

Tak, darowizna spowoduje obowiązek zapłaty podatku VAT, gdyż przy nabyciu opon przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT naliczonego. Podstawą opodatkowania będzie cena nabycia kompletów opon, opisanych w pytaniu, określona na dzień darowizny samochodu. Nie ma przy tym znaczenia, że przy nabyciu samochodu nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Zobacz też: Czy sprzedając samochód nabyty bez VAT, trzeba naliczyć podatek według stawki 23%?

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega również nieodpłatne prze­kazanie towarów, z tytułu nabycia których nie przysługiwało częściowe lub całkowite prawo do odliczenia podatku, ale w towarach tych zostały wymienione części składowe, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało częściowe lub całkowite prawo do odliczenia i które spowodowały trwały wzrost wartości towarów „nieskonsumowanych" całkowicie do momentu ich bezpłatnego przekazania.

Aby ocenić, czy mamy do czynienia z czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT należy więc ustalić:

  • czy zamontowanie wskazanych towarów nastąpiło w rezultacie dostawy towarów czy świadczenia usług - tylko w przypadku dostawy towarów spełniona zostanie przesłanka do ewentualnego opodat­kowania (ta przesłanka została spełniona, ponieważ opony zostały nabyte w ramach dostawy towarów);
  • czy zamontowane towary spełniają definicję części składowej (opony spełniają definicję części składo­wej) oraz
  • czy poszczególne części składowe zostały „skonsumowane" do momentu przekazania samochodu na cele osobiste (ww. części składowe nie zostały „skonsumowane" do momentu przekazania samocho­du, ponieważ ich eksploatacja trwała poniżej dwóch lat).

Podstawą opodatkowania będzie, co do zasady, cena nabycia części składowych określona w momen­cie przekazania, czyli uwzględniająca ich realną wartość w momencie przekazania.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Ka­towicach z 28 kwietnia 2014 r. (sygn. IBPP2/443-37/14/AB).

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »