| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy sprzedając samochód podatnik może odzyskać część nieodliczonego podatku

Czy sprzedając samochód podatnik może odzyskać część nieodliczonego podatku

Na początku kwietnia jako podatnik będący osobą fizyczną kupiłem samochód osobowy za 82 000 zł netto + 18 860 zł VAT. Z faktury dokumentującej zakup samochodu odliczyłem 50% (tj. 9430 zł), gdyż samochód częściowo wykorzystuję do celów prywatnych. Czy sprzedając samochód za 2-3 lata, będę mógł odzyskać część nieodliczonego podatku?

Sprzedaż auta a odzyskanie nieodliczonego podatku

Tak, sprzedając samochód przed końcem marca 2019 r. (tj. przed końcem 60. miesiąca, licząc od mie­siąca nabycia samochodu), będzie Pan mógł odzyskać część nieodliczonego podatku.

Przepisy dodanego z dniem 1 kwietnia 2014 r. art. 90b ustawy o VAT mogą mieć zastosowanie w przy­padkach, gdy w okresie korekty nastąpiła sprzedaż pojazdu samochodowego. W takich przypadkach - jak wynika z art. 90b ust. 2 ustawy o VAT - uznaje się, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienio­ne na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, aż do końca okresu korekty. Dzięki temu niektórzy podatnicy mogą odzyskać część podatku, który nie został odliczony przy nabyciu samochodu.

Zobacz też: Jaką stawkę VAT należy zastosować sprzedając samochód, którego zakup był zwolniony z VAT?

Dotyczy to, między innymi, podatników, którzy nabyli po 31 marca 2014 r. samochód, przy którego zakupie odliczyli 50% kwoty podatku z faktury. Podatnicy tacy mogą odzyskać część nieodliczonej kwoty podatku, jeżeli:

  • sprzedadzą samochód najpóźniej w 60. miesiącu, licząc od miesiąca, w którym go nabyli - w przypadku samochodów, których wartość początkowa przekracza 15 000 zł,
  • sprzedadzą samochód najpóźniej w 12. miesiącu, licząc od miesiąca, w którym go nabyli - w przypadku samochodów, których wartość początkowa nie przekracza 15 000 zł.

W przedstawionym stanie faktycznym wartość początkowa samochodu przekracza 15 000 zł. Oznacza to, że sprzedaż tego samochodu za 2 czy 3 lata pozwoli Panu odzyskać część kwoty podatku, której nie mógł Pan odliczyć przy zakupie samochodu.

Jak stanowi art. 90b ust. 4 ustawy o VAT, na potrzeby omawianej korekty uznaje się, że:

  • pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności począwszy od miesiąca, w któ­rym nastąpiła sprzedaż,
  • korekty dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła sprzedaż,
  • korekty należy dokonać w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty.

Oznacza to, że w celu obliczenia kwoty korekty będzie Pan obowiązany przemnożyć połowę kwoty podat­ku z faktury dokumentującej nabycie samochodu przez ułamek odpowiadający liczbie pozostałych miesięcy okresu korekty. Tak obliczoną kwotę korekty ma Pan prawo wykazać w poz. 43 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT- -7D za okres rozliczeniowy sprzedaży samochodu (powinno temu towarzyszyć zwiększenie o kwotę korekty przychodów miesiąca, w którym deklaracja ta zostanie złożona - art. 14 ust. 2 pkt 7f updof).

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »