| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy użycie samochodu nabytego po 1 kwietnia 2014 r. na cele prywatne jest opodatkowane VAT

Czy użycie samochodu nabytego po 1 kwietnia 2014 r. na cele prywatne jest opodatkowane VAT

W kwietniu 2014 r. nabyłem samochód (do 3,5 tony). Samochód będę wykorzystywał w działalności gospodarczej, ale ze względu na liczne obowiązki dokumentacyjne zrezygnowałem z pełnego odli­czania VAT i od wydatków związanych z tym samochodem odliczam 50% VAT naliczonego. Czy wy­korzystując samochód na cele prywatne (zakupy, dojazdy do domu i do pracy, wyjazdy urlopowe) powinienem odprowadzać VAT należny?

Opodatkowanie używania auta służbowego w celach prywatnych

Nie, w opisanym przypadku nie ma Pan obowiązku opodatkowania wykorzystania tego samochodu na cele prywatne. Co do zasady świadczenia polegające na użyciu towarów stanowiących część przed­siębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udzia­łowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytwo­rzenia tych towarów lub ich części składowych - są traktowane jako odpłatne świadczenie usług i podlegają opodatkowaniu VAT (art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).

Zobacz też: Czy odliczając cały VAT od rat leasingowych trzeba płacić VAT należny od użytku prywatnego

Obowiązek opodatkowania tego świadczenia został jednak wyłączony na podstawie art. 8 ust. 5 usta­wy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT nie ma zastosowania w przypadku użycia pojazdów samochodowych do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, jeżeli po­datnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, obliczoną zgodnie z art. 86a ust. 1, z tytułu:

  • nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów lub
  • nabycia, importu lub wytworzenia części składowych do tych pojazdów, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku na­leżnego o kwotę podatku naliczonego.

Jeżeli więc przy nabyciu tego pojazdu przysługiwało Panu prawo do odliczenia VAT na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT w zryczałtowanej wysokości (50%), to przy prywatnym wykorzystaniu tego pojazdu nie musi Pan odprowadzać należnego VAT.

Zobacz też: Kiedy od wydatków związanych z leasingiem bankowozu typu C możemy odliczyć 100% VAT

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:

W przypadku wykorzystywania przez podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza MF (np. na °ele prywatne podatnika lub jego pracowników) pojazdów samochodowych objętych wprowadzanym (50%) ograniczeniem wyłączono konieczność rozliczania podatku VAT. W kon­sekwencji w opisanej sytuacji podatnik nie będzie miał obowiązku rozliczania podatku VAT, jeżeli taki pojazd będzie wykorzystywany przez niego na cele inne niż działalność gospodarcza.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 7 ust. 1 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 8 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Goska

Radca prawny, prawnik zarządzający Kancelarii Radców Prawnych Goska&Gortat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK