Użyczenie samochodu pracownikowi na dojazd do domu: co z podatkiem VAT?
W związku ze zmianami od 1 kwietnia 2014 r. odnośnie odliczania VAT od zakupów związanych z samochodami chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda kwestia opodatkowania VAT nieodpłatnych świadczeń takowych samochodów. Nasza spółka będzie odliczała VAT w wysokości 50% ze względu na użyczanie samochodów do celów prywatnych. Proszę o informację, czy wartość tego nieodpłatnego świadczenia będzie podlegała opodatkowaniu VAT? Nadmienię, że samochody te wykorzystywane są głównie do celów prowadzonej działalności, a tylko po godzinach pracy udostępniane będą pracownikom na dojazdy do domu.
Wartość nieodpłatnego świadczenia polegającego na udostępnieniu samochodów pracownikom do celów prywatnych będzie podlegała opodatkowaniu VAT, jeżeli przy nabyciu tych samochodów przysługiwało Państwu prawo do odliczenia VAT w 100%. Jeżeli przy nabyciu tych pojazdów przysługiwało Państwu ograniczone prawo do odliczenia VAT, tj. mogli Państwo odliczyć 50 lub 60%, nie więcej niż odpowiednio 5000 lub 6000 zł, nie macie Państwo obowiązku naliczania należnego VAT w przypadku wykorzystywania tych samochodów na cele prywatne.
reklama
reklama
Z pytania wynika, że na dzień wejścia w życie ustawy nowelizującej VAT, tj. na dzień 1 kwietnia 2014 r. posiadali Państwo samochody, które udostępniane są pracownikom na cele prywatne (dojazdy do domu). Co do zasady świadczenia polegające na użyciu towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych - są traktowane jako odpłatne świadczenie usług i podlegają opodatkowaniu VAT (art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).
Obowiązek opodatkowania tego świadczenia jest jednak wyłączony, w przypadku gdy na podstawie przepisów VAT obowiązujących przed 1 kwietnia 2014 r. podatnik mógł odliczyć 50% lub 60% VAT naliczonego, nie więcej niż odpowiednio 5000 lub 6000 zł przy nabyciu tych pojazdów. Wynika to z art. 7 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r., który stanowi, że w przypadku użycia przez podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza pojazdów samochodowych nabytych, importowanych lub wytworzonych przez podatnika przed 1 kwietnia 2014 r., przy których nabyciu, imporcie lub wytworzeniu kwotę podatku naliczonego stanowiło 50% lub 60% kwoty podatku: