| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy użyczenie samochodów firmowych pracownikom na dojazdy do domu jest opodatkowane VAT

Czy użyczenie samochodów firmowych pracownikom na dojazdy do domu jest opodatkowane VAT

Samochody użytkowane w firmie w sposób "mieszany" objęte są 50% zwolnieniem z podatku VAT. Czy nieodpłatne wynajmowanie ich pracownikom do celów prywatnych jest wiąże się z dodatkowym opodatkowaniem VAT?

Użyczenie samochodu pracownikowi na dojazd do domu: co z podatkiem VAT?

W związku ze zmianami od 1 kwietnia 2014 r. odnośnie odliczania VAT od zakupów związanych z samochodami chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda kwestia opodatkowania VAT nieodpłatnych świadczeń takowych samochodów. Nasza spółka będzie odliczała VAT w wysokości 50% ze względu na użyczanie samochodów do celów prywatnych. Proszę o informację, czy wartość tego nieodpłatne­go świadczenia będzie podlegała opodatkowaniu VAT? Nadmienię, że samochody te wykorzystywane są głównie do celów prowadzonej działalności, a tylko po godzinach pracy udostępniane będą pra­cownikom na dojazdy do domu.

Wartość nieodpłatnego świadczenia polegającego na udostępnieniu samochodów pracownikom do celów prywatnych będzie podlegała opodatkowaniu VAT, jeżeli przy nabyciu tych samochodów przy­sługiwało Państwu prawo do odliczenia VAT w 100%. Jeżeli przy nabyciu tych pojazdów przysługiwało Państwu ograniczone prawo do odliczenia VAT, tj. mogli Państwo odliczyć 50 lub 60%, nie więcej niż odpowiednio 5000 lub 6000 zł, nie macie Państwo obowiązku naliczania należnego VAT w przypadku wykorzystywania tych samochodów na cele prywatne.

Zobacz też: Czy można odliczyć 50% VAT naliczonego od leasingu samochodu osobowego wykorzystywanego przez podatnika świadczącego wyłącznie usługi najmu

Z pytania wynika, że na dzień wejścia w życie ustawy nowelizującej VAT, tj. na dzień 1 kwietnia 2014 r. posiadali Państwo samochody, które udostępniane są pracownikom na cele prywatne (dojazdy do domu). Co do zasady świadczenia polegające na użyciu towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób praw­nych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych - są traktowane jako odpłatne świadczenie usług i podlegają opodatkowaniu VAT (art. 8 ust. 2 ustawy o VAT).

Obowiązek opodatkowania tego świadczenia jest jednak wyłączony, w przypadku gdy na pod­stawie przepisów VAT obowiązujących przed 1 kwietnia 2014 r. podatnik mógł odliczyć 50% lub 60% VAT naliczonego, nie więcej niż odpowiednio 5000 lub 6000 zł przy nabyciu tych pojazdów. Wynika to z art. 7 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r., który stanowi, że w przypadku użycia przez podat­nika do celów innych niż działalność gospodarcza pojazdów samochodowych nabytych, importowanych lub wytworzonych przez podatnika przed 1 kwietnia 2014 r., przy których nabyciu, imporcie lub wytworze­niu kwotę podatku naliczonego stanowiło 50% lub 60% kwoty podatku:

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »