| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Kiedy od wydatków związanych z leasingiem bankowozu typu C możemy odliczyć 100% VAT

Kiedy od wydatków związanych z leasingiem bankowozu typu C możemy odliczyć 100% VAT

Posiadam w firmie bankowóz typu C użytkowany na podstawie umowy leasingu. Dotychczas odlicza­łem 100% podatku od rat leasingowych i paliwa. A co z odliczeniami od paliwa? Czy mogę ich dokonywać, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości? Co z resztą kosztów dotyczących samochodu? Nie chcę składać VAT-26. Umowę leasingu zarejestrowałem w urzędzie skarbowym, aby na­dal móc dokonywać pełnych odliczeń od rat leasingowych.

Bankowóz odliczanie podatku VAT do rat leasingowych

Jeżeli bankowóz typu C będzie użytkowany przez Pana w działalności mieszanej, wówczas będzie Pan mógł odliczać 50% podatku z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług (w tym zakupy paliwa) związanych z eksploatacją lub używaniem samochodu (inne niż raty leasingowe). Jeżeli natomiast ban­kowóz będzie służył tylko do działalności, będzie Pan miał prawo do 100% odliczenia VAT od wydatków związanych z tym pojazdem.

Bankowozy typu C uprawniają do pełnych odliczeń tylko wówczas, gdy sposób ich wykorzystywania przez podatnika, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez niego dla tych samochodów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w broszurze z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, w której czytamy, że: ^^^^ (...) brak w ustawowym (uzupełnionym w rozporządzeniu wykonawczym) katalogu niektórych MF pojazdów, dotychczas korzystających z pełnego prawa do odliczenia (np. bankowozów typu C), nie oznacza automatycznej kwalifikacji tych pojazdów jako pojazdów służących do użytku „mie­szanego". Jeśli bowiem spełnione zostaną ustawowe kryteria obiektywności (sposób wykorzystywania tych pojazdów określony w ustalonych przez podatnika zasadach jego używania, dodatkowo potwierdzo­ny prowadzoną ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza użycie tego pojazdu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą), podatnicy wykorzystujący te pojazdy wyłącznie do działalności gospodar­czej będą mieli prawo do 100% odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z tymi pojazdami.

Zobacz też: Czy można w całości odliczać VAT od leasingu samochodu, który jest wynajmowany innej firmie

Z treści pytania nie wynika jednak, aby był Pan zainteresowany spełnieniem warunków uprawniają­cych do dokonywania pełnych odliczeń od wydatków eksploatacyjnych. Prowadzi to do wniosku, że od 1 kwietnia 2014 r. użytkowany przez Pana pojazd o przeznaczeniu bankowóz typu C nie jest pojazdem uprawniającym do pełnych odliczeń, poza ratami leasingowymi, gdyż zarejestrował Pan umowę leasingu w urzędzie skarbowym.

Oznacza to, że do 50% ograniczona jest kwota podatku naliczonego od wszelkich wydatków zwią­zanych z eksploatacją i używaniem Pańskiego samochodu, w tym przy nabywaniu lub imporcie paliwa do tego samochodu oraz usług jego naprawy lub konserwacji. Nie ma w omawianej sytuacji zastoso­wania zakaz odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa wynikający z art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 grudnia 2014 r., gdyż dopuszczalna ładowność Pańskiego samochodu zapewne prze­kracza 500 kg.

A zatem (przy założeniu, że omawiany samochód nie jest wykorzystywany do działalności zwolnionej od podatku) - może Pan odliczać:

  1. całość (100%) podatku z faktur leasingowych (gdyż zarejestrował Pan umowę leasingu w urzędzie skar­bowym w terminie do 2 maja 2014 r. - zob. art. 13 ustawy nowelizującej z 7 grudnia 2014 r.),
  2. połowę (50%) podatku z faktur dokumentujących:
    1. zakupy paliwa do samochodu,
    2. zakupy usług naprawy lub konserwacji samochodu,
    3. zakupy innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem samochodu. PODSTAWA PRAWNA:
  • art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 12 i 13 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »