| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy odliczając cały VAT od rat leasingowych trzeba płacić VAT należny od użytku prywatnego

Czy odliczając cały VAT od rat leasingowych trzeba płacić VAT należny od użytku prywatnego

Wielu podatników ma problem z nowymi przepisami podatkowymi. Wątpliwości budzi szereg problemów, zwłaszcza związanych z leasingiem. Czy odliczając cały VAT od rat leasingowych trzeba płacić także VAT należny od użytku prywatnego?

VAT od rat leasingowych

W marcu 2014 r. zawarliśmy umowę leasingu operacyjnego samochodu. Zgodnie z przepisami obo­wiązującymi w tym czasie mieliśmy prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od rat leasingowych. Aby zachować to uprawnienie zgłosiliśmy umowę w urzędzie skarbowym (w terminie do 2 maja 2014 r.). Leasingowany samochód jest używany zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywat­nie (dojazdy do miejsca zamieszkania). Czy wykorzystywanie tego samochodu na użytek prywatny powinno być opodatkowane VAT?

Tak, wykorzystywanie tego samochodu na użytek prywatny powinno być opodatkowane VAT. Uży­wanie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa (w tym przypadku leasingowanego samochodu) do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Jest tak, ponieważ podatnikowi przy przyjęciu samochodu w leasing przy­sługiwało pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego. Obowiązek opodatkowania użytku prywatnego byłby wyłączony wówczas, gdyby przy przyjęciu samochodu w leasing podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia 50 lub 60% VAT naliczonego, nie więcej niż odpowiednio 5000 lub 6000 zł (art. 7 ust. 2 usta­wy nowelizacyjnej z 7 lutego 2014 r.).

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 8 ust. 2 pkt 1 i ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 7 ust. 1 i 2 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wojtowicz-Janicka

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »