| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczyć 50% VAT naliczonego od leasingu samochodu osobowego wykorzystywanego przez podatnika świadczącego wyłącznie usługi najmu

Czy można odliczyć 50% VAT naliczonego od leasingu samochodu osobowego wykorzystywanego przez podatnika świadczącego wyłącznie usługi najmu

Od 1 kwietnia zmianie uległy przepisy dotyczące odliczania podatku VAT. Czy w ramach tych przepisów można odliczyć 50% VAT naliczonego od leasingu samochodu osobowego wykorzystywanego przez podatnika świadczącego wyłącznie usługi najmu?

Odliczanie VAT-u naliczonego od leasingu samochodu osobowego wykorzystywanego przez podatnika świadczącego wyłącznie usługi najmu

Nie prowadzę działalności gospodarczej, ale jestem podatnikiem VAT czynnym z najmu. Wynajmuję całorocznie dom znajdujący się nad morzem. Zamierzam wziąć w leasing operacyjny samochód oso­bowy. Samochód będzie używany do dojazdów do wynajmowanego domu, celem sprawdzania stanu technicznego, wyjaśniania spraw związanych z najmem, przeglądów okresowych (np. kominiarskich), uczestnictwa w zebraniach wspólnoty (wspólnota składa się z 9 domków) dotyczących remontów (np. malowania płotów). Czy według przepisów obowiązujących w kwietniu 2014 r., będę mogła odli­czyć podatek od towarów i usług w związku z leasingiem operacyjnym samochodu osobowego?

Zobacz też: Jak rozliczyć sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego

Tak, będzie Pani przysługiwało prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego wykazanego na fakturach otrzymywanych w związku z leasingiem ww. samochodu. Również od pozostałych wydatków związanych z tym samochodem będzie Pani mogła dokonywać odliczeń w wysokości 50%. Skoro samo­chód osobowy, który planuje Pani użytkować na podstawie umowy leasingu, będzie wykorzystywany w prowadzonej przez Panią, jako osobę fizyczną, opodatkowanej działalności polegającej na świadcze­niu usług całorocznego najmu domu nad morzem, będzie Pani przysługiwało - na podstawie art. 86a ust. 1 pkt 1 tej ustawy - ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 50% kwoty tego podatku wynikającej z otrzymywanych faktur (z wyjątkiem faktur za paliwo, które do 30 czerwca 2015 r. nie dają prawa do odliczeń). Okoliczności sprawy nie wskazują, aby mogły być spełnione warunki dające uprawnienie do odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego.

Potwierdzają to również organy podatkowe, np. w interpretacji indywidualnej z 29 kwietnia 2014 r. (sygn. ITPP2/443-152/14/KT), w której Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy stwierdził: ^^^^ Przepis ust. 1 art. 86a ustawy wprowadza ogólną zasadę, zgodnie z którą od wszystkich wydat- MF ków związanych z pojazdami samochodowymi (w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego.

W ust. 2 tego artykułu podano katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. Są to wydatki związane m.in. z używaniem tych pojazdów w ramach leasingu oraz innych umów o podobnym charakterze związane z tą umową (raty lub inne płatności wynikające z takiej umowy). Aby dany wydatek mógł być uznany za związany z pojazdem samochodowym, musi dotyczyć pojazdu wykorzystywanego w działalności gospodarczej podatnika.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »