| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jakie limity odliczenia VAT naliczonego obowiązują w przypadku leasingowanego samochodu „z kratką"?

Jakie limity odliczenia VAT naliczonego obowiązują w przypadku leasingowanego samochodu „z kratką"?

Czy nowe przepisy podatkowe ważne od 1 kwietnia 2014 r. zmieniły limity dotyczące wysokości VAT-u, który można odliczyć w przypadku leasingowanego samochodu „z kratką"?

Limity w odliczaniu VAT-u od leasingowanego samochodu „z kratką"

W lipcu 2010 r. jako spółka jawna wzięliśmy w leasing na pięć lat samochód z homologacją ciężarową („z kratką") o pięciu miejscach siedzących i dopuszczalnej ładowności 660 kg. Samochód ten do koń­ca 2010 r. uprawniał nas do dokonywania pełnych odliczeń na podstawie przepisów unijnych. Umowę leasingu zarejestrowaliśmy w urzędzie skarbowym i w latach 2011-2013 dokonywaliśmy pełnych odliczeń od rat leasingowych. Umowę leasingu zarejestrowaliśmy również w urzędzie skarbowym na początku kwietnia 2014 r. Samochód jest przez wspólników naszej spółki częściowo wykorzystywany do celów prywatnych. Jakie limity odliczeń obowiązują nas w przypadku tego samochodu?

Mogą Państwo odliczać 100% podatku z faktur leasingowych oraz 50% podatku z faktur za paliwo oraz inne wydatki związane z eksploatacją i używaniem tego samochodu (np. za części czy naprawy).

W przypadku wydatków dotyczących samochodu opisanego w pytaniu (tj. samochodu „z kratką", który jest wykorzystywany zarówno do celów prowadzonej działalności, jak i do celów prywatnych) od 1 kwietnia 2014 r. obowiązuje ograniczenie odliczenia VAT naliczonego do 50% (na podstawie art. 86a ust. 1 ustawy o VAT).

Nie dotyczy to jednak kwot podatku z faktur dokumentujących raty leasingowe oraz inne płatności wynikające z umowy leasingu. W tym zakresie kwota podatku naliczonego nie będzie ograniczona, gdyż spółka zarejestrowała umowę leasingu w urzędzie skarbowym, a więc skorzystała z możliwości zachowa­nia prawa do dokonywania pełnych odliczeń, jaką przewiduje art. 13 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r. A zatem ograniczenie kwoty odliczanego podatku do 50% ma zastosowanie do wydatków dotyczących:

  • nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu wymie­nionego samochodu,
  • usług naprawy lub konserwacji tego samochodu oraz
  • innych towarów i usług związanych z jego eksploatacją lub używaniem - art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT.

W przypadku paliwa również obowiązuje limit odliczenia 50% (a nie 0%), gdyż tymczasowe (mające zastosowanie do końca czerwca 2015 r.) wyłączenie możliwości odliczania podatku naliczonego przy nabywaniu paliwa (określone w art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.) dotyczy wyłącznie:

  • samochodów osobowych,
  • innych pojazdów samochodowych, których dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg (w przy­padku pojazdów posiadających tylko miejsce dla kierowcy), 493 kg (w przypadku pojazdów dwumiejscowych) albo 500 kg (w przypadku pojazdów o więcej niż dwóch miejscach).

Samochód, o którym mowa, nie należy do żadnej z tych grup (skoro jest to samochód ciężarowy o do­puszczalnej ładowności 660 kg), a zatem wskazane wyłączenie go nie dotyczy.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86a ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
  • art. 13 ustawy z 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »