| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczyć VAT od samochodu wykupionego na cele osobiste po zakończeniu umowy leasingu

Czy można odliczyć VAT od samochodu wykupionego na cele osobiste po zakończeniu umowy leasingu

Po zakończeniu okresu leasingowania auta, przedsiębiorca może go wykupić na własność. Czy może odliczyć VAT do jego zakupu jeśli auto będzie przeznaczone na cele osobiste?

Odliczenie VAT od samochodu wykupionego na cele osobiste po zakończeniu umowy leasingu

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W 2011 r. zawarliśmy dwie umowy leasingu operacyjnego. Dokonywaliśmy pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych. W lipcu 2014 r., po zakończeniu obu umów leasingu, zamierzamy wykupić samochody. Uzgodniłem ze wspólnikiem, że samochody nie będą już wykorzystywane w spółce i nie przyjmiemy ich na stan środków trwałych, lecz przekażemy od razu na nasze cele osobiste. Czy w takiej sytuacji spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku przy wykupie samochodów i czy ich przekazanie na cele prywatne mamy obowią­zek opodatkować?

Nie, spółka nie ma prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących wykup samochodów po zakoń­czeniu umów leasingu operacyjnego. Samochody te będą od razu przekazane na cele osobiste wspól­ników, nie ma więc związku dokonanych nabyć z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie ich nieodpłatne przekazanie na cele osobiste wspólników nie podlega opodatkowaniu VAT. Wcześniejsze korzystanie z prawa do odliczania VAT od rat leasingowych nie ma żadnego znaczenia. W omawianym przypadku lepszym rozwiązaniem byłoby wystąpienie do leasingo- dawcy o wystawienie faktur dokumentujących wykup samochodów nie na spółkę, lecz od razu na po­szczególnych wspólników przejmujących pojazdy.

Zobacz też: Jak odliczać VAT od rat leasingowych i eksploatacji samochodu osobowego używanego w sposób „mieszany"

Z przedstawionego w pytaniu stanu faktycznego wynika jednak, że w Państwa przypadku wykupione samochody nie będą przyjmowane na stan środków trwałych spółki i przez spółkę nie będą już w ogóle wykorzystywane. Oznacza to bezsporny brak związku dokonanego nabycia z wykonywaniem czynno­ści podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Związek ten, w świetle postanowień art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jest natomiast warunkiem koniecznym dla realizacji odliczenia. Spółka nie będzie miała tym samym prawa dokonania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących wykup samochodów po zakończeniu leasingu operacyj­nego. W konsekwencji przekazanie tych samochodów na cele osobiste wspólników nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nie został bowiem spełniony warunek dotyczący opodat­kowania nieodpłatnego przekazania towarów, którym jest przysługujące podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »