| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > W jakiej wysokości można odliczyć VAT od wykupu samochodu z leasingu?

W jakiej wysokości można odliczyć VAT od wykupu samochodu z leasingu?

Przedsiębiorcy często decydują się wykupić auto z leasingu. Problemem jest jednak właściwe odliczenie podatku VAT od takiej operacji. W jakiej wysokości można odliczyć VAT od wykupu auta z leasingu?

VAT od wykupu auta z leasingu?

Wziąłem w leasing samochód osobowy. Odliczyłem 60% VAT. W lipcu wykupię samochód z leasingu. Ile będę mógł odliczyć VAT? Czy jeśli zdecyduję się na wykup na cele prywatne, to będę musiał kory­gować odliczony VAT od rat leasingowych?

Od wykupu samochodu z leasingu będzie mógł Pan odliczyć 50% podatku naliczonego, gdy samochód jest wykorzystywany zarówno do działalności, jak i do celów prywatnych. Jeśli jednak samochód będzie wykorzy­stany tylko do działalności, odliczy Pan 100% VAT. Decydując się na wykup samochodu na cele prywatne, nie odliczy Pan w ogóle VAT, ale nie będzie potrzeby korygowania odliczonego VAT od rat leasingowych.

Zobacz też: Czy można kontynuować odliczanie VAT naliczonego od leasingu samochodu „z kratką"?

Użytkowanie samochodu na podstawie umowy leasingu i jego wykup po zakończeniu umowy to dwie odrębne czynności. Sposób odliczania VAT od rat leasingowych nie wpływa na prawo do odliczenia po­datku od wykupu samochodu. Oznacza to, że w praktyce podatnikowi użytkującemu samochód osobowy na podstawie leasingu operacyjnego przysługują dwa niezależne od siebie uprawnienia do odliczenia po­datku naliczonego od samochodu osobowego. Pierwsze dotyczy rat leasingowych uiszczanych w okre­sie trwania umowy, natomiast drugie - opcji wykupu. Częściowe odliczanie podatku naliczonego od po­szczególnych rat leasingowych nie wyklucza prawa do pełnego odliczenia VAT od zakupu samochodu osobowego w ramach opcji wykupu i na odwrót.

Od wykupu odliczymy pełny VAT, gdy przeznaczymy samochód wyłącznie do działalności. Gdy samochód będzie wykorzystany nie tylko do działalności, od wykupu samochodu odliczymy 50% podatku naliczonego. Z oczywistych względów, jeśli przeznaczymy samochód wyłącznie na cele prywatne, to nie odliczymy VAT od wykupu. Ta decyzja nie wpływa na rozliczenie VAT od rat leasingowych. Nie trzeba dokonywać żadnej korekty.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 1 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Jak jest opodatkowana sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu

W maju 2014 r. wykupiłem samochód z leasingu. Jaką stawką VAT jest opodatkowana sprzedaż takie­go samochodu? Czy należy zapłacić VAT również w przypadku wycofania tego samochodu z działal­ności?

Sprzedaż oraz wycofanie samochodu z działalności podlegają opodatkowaniu stawką 23%. Sprzedaż samochodu byłaby zwolniona z VAT, gdyby:

  • od nabycia samochodu podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT, oraz
  • samochód był wykorzystywany wyłącznie do działalności zwolnionej z VAT.

Aby przysługiwało Panu prawo do zwolnienia z VAT przy sprzedaży samochodu (wycofaniu z działal­ności) oba ww. warunki muszą być spełnione łącznie - por. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »