| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można kontynuować odliczanie VAT naliczonego od leasingu samochodu „z kratką"?

Czy można kontynuować odliczanie VAT naliczonego od leasingu samochodu „z kratką"?

Auto z kratką nabyte na zasadach leasingu przed 1 kwietnia 2014 r. podlega pełnemu odliczeniu VAT tylko w określonych przypadkach. O czym należy wiedzieć by z niego skorzystać?

Samochód z "kratką", leasing i pełne odliczenie podatku VAT

W lutym 2014 r. nasza firma zawarła umowę leasingu operacyjnego na samochód „z kratką". Ponie­waż z dniem 1 kwietnia 2014 r. zmieniły się zasady odliczania VAT, proszę o odpowiedź na pytanie:

czy, aby zachować możliwość pełnego odliczenia VAT, należy zarejestrować umowę leasingową w urzędzie skarbowym?

Tak, powinni Państwo zarejestrować umowę leasingu w urzędzie skarbowym w terminie do 2 maja 2014 r. Jeżeli Państwo tego nie zrobili, to odliczeń od rat leasingowych powinni Państwo dokonywać na zasa­dach określonych w ustawie o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2014 r. (czyli, co do zasady, z ograniczeniem odliczenia VAT do 50%).

Z pytania wynika, że Państwa firma zawarła umowę leasingu operacyjnego na samochód „z kratką" w lutym 2014 r. Zakładamy zatem, że przysługiwało Państwu pełne prawo do odliczania VAT naliczonego od rat leasingowych (oraz innych wydatków związanych z umową leasingu) - zgodnie z przepisami VAT obowiązującymi w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 marca 2014 r.

Po zmianach wprowadzonych w ustawie o VAT od 1 kwietnia 2014 r., aby zachować pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego od rat leasingowych (oraz innych wydatków związanych z umową leasingu) musiały być spełnione dwa warunki:

  1. samochód musiał być leasingobiorcy wydany przed 1 kwietnia 2014 r.,
  2. zawartą umowę leasingu należało zgłosić do urzędu skarbowego najpóźniej do 2 maja 2014 r. - art. 13 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r.

Ustawodawca dodał też zastrzeżenie, że w tym przypadku nie uwzględnia się zmian w umowie leasin­gu dokonanych od 1 kwietnia 2014 r. (czyli od wejścia w życie nowelizacji ustawy o VAT).

Zobacz też: Czy od 1 kwietnia 2014 r. można odliczać VAT od paliwa do samochodów leasingowanych

Jeżeli nie spełnili Państwo ww. warunków, to od wydatków związanych z umową leasingu (oraz innych wydatków związanych z tym samochodem) należy odliczać VAT na zasadach obowiązujących od 1 kwiet­nia 2014 r.

W broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wy­datków związanych z pojazdami samochodowymi Ministerstwo Finansów w następujący sposób wypowiedziało się na temat zasad odliczania VAT w przypadku samochodów wyleasingowanych przed 1 kwietnia 2014 r.:

W zakresie pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasin- MF 9u lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem 1 kwietnia 2014 r., w sto­sunku do których na dzień 31 marca 2014 r. podatnikowi przysługiwało nieograniczone (100%o) prawo do odliczenia podatku od czynszu i rat wynikających z takiej umowy - nie stosuje się ograniczenia w odliczaniu podatku w wysokości 50%, pod pewnymi warunkami.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Góralski&Goss Legal

Góralski&Goss Legal to butikowa kancelaria prawna, specjalizująca się w doradztwie transakcyjnym i procesowym na rzecz dużych podmiotów gospodarczych, w szczególności firm z sektora ubezpieczeniowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »