| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jak odliczać VAT od umów najmu i leasingu samochodów zawieranych od 1 kwietnia 2014 r.?

Jak odliczać VAT od umów najmu i leasingu samochodów zawieranych od 1 kwietnia 2014 r.?

Odliczanie podatku VAT od umów najmu i leasingu samochodów odbywa się na nowych zasadach. Zobacz jak wykonać taki odpis poprawnie by nie narazić się Urzędowi Skarbowemu.

Odliczanie VAT od samochodów najmowanych lub leasingowanych innym podmiotom

W ramach prowadzonej działalności (spółka) wykorzystuję samochody osobowe i inne pojazdy samo­chodowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza (na podstawie umów najmu i leasin­gu). Jak dokonywać odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z tymi samochodami od 1 kwietnia 2014 r.?

Z opisu sprawy wynika, że spółka użytkuje pojazdy samochodowe na podstawie umów leasingu i naj­mu zawartych po 1 kwietnia 2014 r. Pojazdy te są wykorzystywane do działalności gospodarczej, jak i na cele niezwiązane z tą działalnością. W takim przypadku spółce przysługiwać będzie odliczenie 50% kwoty podatku wynikającego z faktur otrzymanych, a dotyczących wydatków związanych z pojazdami samochodowymi w zakresie: używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, leasingu, usług napra­wy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

W przypadku paliwa do:

  • samochodów osobowych
  • innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:
  • 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,
  • 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,
  • 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg,
  • do 30 czerwca 2015 r. obowiązuje zakaz odliczania VAT naliczonego od paliwa.

W przypadku pozostałych samochodów podatnik może odliczać VAT naliczony od paliwa w 50%. Podatnik będzie mógł w pełni odliczać VAT od wszystkich wydatków związanych z najmowanymi i leasingowanymi samochodami wówczas, gdy będą one wykorzystywane wyłącznie do działalności gospo­darczej. Z pytania wynika jednak, że samochody te będą wykorzystywane w sposób „mieszany", tj. zarów­no w działalności gospodarczej, jak i w celach niezwiązanych z tą działalnością.

Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 maja 2014 r. (sygn. IPPP1/443-302/14-4/MPe).

PODSTAWA PRAWNA

• art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »