| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Odliczanie podatku VAT od paliwa zakupionego kartą paliwową

Odliczanie podatku VAT od paliwa zakupionego kartą paliwową

Firmy transportowe posiadają często auta, które wzięli w leasing wraz z kartami paliwowymi do nich. Czy mogą odliczać VAT od paliw zakupionych do nich za pomocą kart?

Czy od zakupu paliwa opłaconego kartą paliwową wydaną przez leasingodawcę można odliczać VAT, który wynika z faktury wystawionej przez firmę leasingową

Jako firma transportowa posiadamy flotę samochodów użytkowanych w działalności gospodarczej na podstawie umów leasingowych. Aby uprościć rozliczanie transakcji zakupu paliwa do tych samo­chodów, korzystamy z kart paliwowych wydanych przez leasingodawcę, które uprawniają naszych kierowców do bezgotówkowego zakupu towarów (najczęściej paliwa) na stacjach paliwowych danego koncernu paliwowego. Czy ze zbiorczych faktur za paliwo wystawionych przez leasingodawcę mamy prawo odliczyć podatek naliczony?

Odliczenie VAT z takiej faktury może zostać zakwestionowane.

Firma, która dysponuje kartą paliwową, może nabywać bezgotówkowo paliwo (a także inne określone umową towary i usługi) na stacjach benzynowych biorących udział w obsłudze tej karty. Jeżeli emitentem karty paliwowej jest np. leasingodawca, czyli podmiot inny niż koncern paliwowy, na którego stacjach benzynowych kupiono paliwo, wówczas rozliczenie całej transakcji przebiega według następującego schematu:

  • najpierw koncern paliwowy wystawia fakturę za dostawę paliwa na emitenta karty (leasingodawcę),
  • następnie emitent karty (leasingodawca) wystawia fakturę za dostawę paliwa na faktycznego nabywcę, który dokonał zakupu na wyznaczonych stacjach benzynowych.

W opisanej sytuacji wydawać by się mogło, że odliczanie VAT następuje na ogólnych zasadach, tj. bez wyłączenia prawa do tego odliczenia. Ale można się spotkać z innym poglądem na ten temat. NSA w wy­roku z 14 sierpnia 2012 r. (sygn. akt I FSK 1177/11) uznał, że wystawca karty paliwowej nie dokonuje w takim przypadku dostawy paliwa na rzecz faktycznego nabywcy. Transakcja między wystawcą karty paliwowej a nabywcą towarów sprowadza się do świadczenia usługi finansowej polegającej na udzieleniu kredytu kupieckiego na zakup paliwa. Sąd, powołując się na treść wyroku ETS z 6 lutego 2003 r. w spra­wie C-185/01, uznał, że wystawca karty nie jest w tym przypadku ani nabywcą, ani sprzedawcą paliwa. Wobec tego faktura wystawiona przez ten podmiot, pośredniczący między koncernem paliwowym a fak­tycznym nabywcą paliwa, nie stwierdza dostawy towarów. Skoro faktura stwierdza czynność, która nie miała miejsca, wobec tego w ogóle nie daje ona prawa do odliczenia VAT.

Zobacz też: Czy można odliczać 50% VAT od paliwa do samochodów ciężarowych niezgłoszonych w urzędzie skarbowym

Ten kontrowersyjny wyrok nie zmienił dotychczas zajmowanego stanowiska organów podatkowych. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 10 kwietnia 2013 r. (sygn. IPTP2/443-42/13-4/JR) po­twierdzono, że właściciel kart paliwowych dokonuje dostawy paliwa.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 1 pkt 2, art. 43 ust. 2, art. 86, art. 88 ust. 3a pkt 2, art. 90, art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Gurbała

Specjalista z zakresu szkoleń i rozwoju pracowników, właściciel firmy Nowe Modele Biznesowe – outsourcingu działu szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »