| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczać 50% VAT naliczonego od wydatków na paliwo do samochodu ciężarowego używanego do celów „mieszanych"

Czy można odliczać 50% VAT naliczonego od wydatków na paliwo do samochodu ciężarowego używanego do celów „mieszanych"

Czy w związku z nowelizacją ustawy o VAT od 1 kwietnia 2014 r. mam prawo do odliczenia 50% VAT od paliwa do samochodu wykorzystywanego do celów „mieszanych"?

Samochód ciężarowy wykorzystywany do celów mieszanych: odliczenie 50% VAT od paliw

W dowodzie rejestracyjnym pojazdu mojego pojazdu wykorzystywanego do celów mieszanych mam wpisane następujące dane: samochód ciężarowy, podrodzaj: VAN, dwa rzędy siedzeń, dopuszczalna ładowność: 675 kg, liczba miejsc: 5, brak badania technicznego, auto z 2010 r. Czy w związku z nowelizacją ustawy o VAT od 1 kwietnia 2014 r. mam prawo do odliczenia 50% VAT od paliwa do samochodu wykorzystywanego do celów „mieszanych"?

Zobacz też: Czy można odliczyć VAT z faktury usługi naprawy samochodu sfinansowanej przez ubezpieczyciela

Tak, w przypadku opisanego przez Pana samochodu ciężarowego wykorzystywanego w działalności w sposób „mieszany" (tj. zarówno w celach biznesowych, jak i prywatnych) przysługuje Panu prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego od wydatków na paliwo. Prawo do odliczenia VAT naliczonego w wyso­kości 50% wynika w tym przypadku z art. 86a ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT. Opisany samochód nie ma konstrukcji technicznej, która uprawniałaby do dokonywania pełnych odliczeń VAT od wydatków na paliwo (por. art. 86a ust. 9 w zw. ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT). W stosunku do tego rodzaju samochodu nie obowiązuje również zakaz odliczania VAT naliczonego od paliwa sformułowany w art. 9 ustawy nowe­lizującej z 7 lutego 2014 r. W konsekwencji do odliczania VAT naliczonego od wydatków na paliwo do tego pojazdu ma zastosowanie ogólna zasada wyrażona w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:

W nowych przepisach zdefiniowany został zamknięty katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, z tytułu których odliczenie podatku naliczonego może podlegać ogranicze­niom. Są to następujące wydatki: (...) - wydatki z tytułu nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów.

(...) Zgodnie z nowymi regulacjami podatnikowi przysługiwać będzie ograniczone do 50% prawo do odli­czenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi prze­znaczonymi do użytku „mieszanego".

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 1 i ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Adam Misiński

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »