| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczyć VAT z faktury usługi naprawy samochodu sfinansowanej przez ubezpieczyciela

Czy można odliczyć VAT z faktury usługi naprawy samochodu sfinansowanej przez ubezpieczyciela

Samochody firmowe jak każde inne ulegają wypadkom, dlatego warto je ubezpieczyć. Czy od kosztów naprawy sfinansowanej z polisy ubezpieczeniowej właściciel auta może odliczyć VAT?

Faktura za naprawę samochodu opłaconą za ubezpieczyciela: można odliczyć VAT?

Spółka posiada samochód osobowy, który uległ wypadkowi. Winę za wypadek ponosił kierowca in­nego pojazdu. Koszty naprawy samochodu zostały pokryte z OC sprawcy wypadku. Od 1 kwietnia 2014 r. odliczamy 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem. Czy z faktury dokumentującej naprawę samochodu (sfinansowanej przez ubezpieczyciela) możemy również odli­czyć 50% VAT naliczonego?

Zobacz też: Jak korygować VAT odliczony od części zakupionych jako towar handlowy, ale przeznaczonych do samochodu firmowego

Tak, mogą Państwo w tym przypadku odliczyć 50% VAT naliczonego z faktury dokumentującej napra­wę samochodu. Naprawa samochodu została bowiem wykonana na rzecz spółki. To spółka (a nie ubez­pieczyciel) jest nabywcą usługi naprawy (i na spółkę powinna być w związku z tym wystawiona faktura). Spółka nabywa usługę naprawy w związku z prowadzoną działalnością. Dlatego przysługuje Państwu prawo do odliczenia VAT naliczonego na zasadach ogólnych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Jednocześnie odliczenie to podlega ograniczeniom nałożonym w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT. W konsekwencji z faktury naprawy samochodu odliczą Państwo 50% VAT naliczonego. Nie ma przy tym znaczenia, że koszty napra­wy samochodu zostały pokryte ze środków ubezpieczyciela.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86 ust. 1 i art. 86a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »