| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczyć 100% VAT od usług przechowywania opon do pojazdów używanych w sposób „mieszany"

Czy można odliczyć 100% VAT od usług przechowywania opon do pojazdów używanych w sposób „mieszany"

Przechowywanie opon - czy można od niego odliczyć 100% VAT jeśli auto używane jest w sposób mieszany?

Odliczanie VAT-u od usługi przechowywania opon

Posiadamy samochody służbowe, które są wykorzystywane zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. W związku z tym, ponosimy wydatki związane z ich eksploatacją. Po 1 kwiet­nia 2014 r. otrzymaliśmy faktury zakupu za wymianę opon oraz ich przechowywanie. VAT związany z wymianą opon jest odliczany w wysokości 50%, natomiast nasze wątpliwości dotyczą przechowy­wania opon. Czy usługę przechowywania opon należy traktować jako usługę łącznie z wymianą opon jako koszty eksploatacyjne i odliczać VAT w wysokości 50%, czy należy potraktować przechowywanie opon jako odrębną usługę magazynowania i odliczać VAT w wysokości 100%, gdyż nie jest to usługa związana z eksploatacją samochodu?

Od usług przechowywania opon powinni Państwo odliczyć 50% VAT naliczonego.

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, ustawa o VAT zalicza nie tylko wydatki doty­czące eksploatacji pojazdów, ale też wydatki na:

  • usługi naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz
  • inne towary i usługi związane z używaniem tych pojazdów.

Przechowywanie opon należy zaliczyć do kategorii „usług związanych z używaniem pojazdów". Jest to więc wydatek związany z pojazdem samochodowym. Tym samym, obowiązuje w tym przypadku ogra­niczenie odliczenia VAT naliczonego (do 50%), skoro pojazdy są używane w sposób „mieszany" (tj. bizne­sowo i prywatnie).

Zobacz też: Wydatki zwiazane z eksploatacją samochodu a ograniczenia w odliczeniu VAT

Na temat rodzajów wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wypowiedziało się Minister­stwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:

W nowych przepisach zdefiniowany został zamknięty katalog wydatków związanych z pojazdami MF samochodowymi, z tytułu których odliczenie podatku naliczonego może podlegać ogranicze­niom. Są to następujące wydatki:

  • wydatki z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia pojazdów (np. zakup samochodu czy też części słu­żących do wytworzenia samochodu);
  • wydatki z tytułu nabycia lub importu części składowych do tych pojazdów (np. zakup szyb do samo­chodu czy opon);
  • wydatki z tytułu używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową (np. czynsz, raty lub inne płatności wynikające z takiej umowy);
  • wydatki z tytułu nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów;
  • wydatki z tytułu naprawy lub konserwacji tych pojazdów;
  • wydatki z tytułu nabycia innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojaz­dów (np. opłaty za parking, przejazd autostradą).

Przytoczone stanowisko MF wskazuje, że pojęcie wydatków związanych z eksploatacją lub używa­niem pojazdów samochodowych jest rozumiane przez resort bardzo szeroko. Dlatego też należy przyjąć, że katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi będzie dość obszerny. MF zalicza do nich nawet opłaty za parking i przejazd autostradą.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK