| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczyć 100% VAT od usług przechowywania opon do pojazdów używanych w sposób „mieszany"

Czy można odliczyć 100% VAT od usług przechowywania opon do pojazdów używanych w sposób „mieszany"

Przechowywanie opon - czy można od niego odliczyć 100% VAT jeśli auto używane jest w sposób mieszany?

Odliczanie VAT-u od usługi przechowywania opon

Posiadamy samochody służbowe, które są wykorzystywane zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. W związku z tym, ponosimy wydatki związane z ich eksploatacją. Po 1 kwiet­nia 2014 r. otrzymaliśmy faktury zakupu za wymianę opon oraz ich przechowywanie. VAT związany z wymianą opon jest odliczany w wysokości 50%, natomiast nasze wątpliwości dotyczą przechowy­wania opon. Czy usługę przechowywania opon należy traktować jako usługę łącznie z wymianą opon jako koszty eksploatacyjne i odliczać VAT w wysokości 50%, czy należy potraktować przechowywanie opon jako odrębną usługę magazynowania i odliczać VAT w wysokości 100%, gdyż nie jest to usługa związana z eksploatacją samochodu?

Od usług przechowywania opon powinni Państwo odliczyć 50% VAT naliczonego.

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, ustawa o VAT zalicza nie tylko wydatki doty­czące eksploatacji pojazdów, ale też wydatki na:

  • usługi naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz
  • inne towary i usługi związane z używaniem tych pojazdów.

Przechowywanie opon należy zaliczyć do kategorii „usług związanych z używaniem pojazdów". Jest to więc wydatek związany z pojazdem samochodowym. Tym samym, obowiązuje w tym przypadku ogra­niczenie odliczenia VAT naliczonego (do 50%), skoro pojazdy są używane w sposób „mieszany" (tj. bizne­sowo i prywatnie).

Zobacz też: Wydatki zwiazane z eksploatacją samochodu a ograniczenia w odliczeniu VAT

Na temat rodzajów wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wypowiedziało się Minister­stwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:

W nowych przepisach zdefiniowany został zamknięty katalog wydatków związanych z pojazdami MF samochodowymi, z tytułu których odliczenie podatku naliczonego może podlegać ogranicze­niom. Są to następujące wydatki:

  • wydatki z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia pojazdów (np. zakup samochodu czy też części słu­żących do wytworzenia samochodu);
  • wydatki z tytułu nabycia lub importu części składowych do tych pojazdów (np. zakup szyb do samo­chodu czy opon);
  • wydatki z tytułu używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową (np. czynsz, raty lub inne płatności wynikające z takiej umowy);
  • wydatki z tytułu nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów;
  • wydatki z tytułu naprawy lub konserwacji tych pojazdów;
  • wydatki z tytułu nabycia innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojaz­dów (np. opłaty za parking, przejazd autostradą).

Przytoczone stanowisko MF wskazuje, że pojęcie wydatków związanych z eksploatacją lub używa­niem pojazdów samochodowych jest rozumiane przez resort bardzo szeroko. Dlatego też należy przyjąć, że katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi będzie dość obszerny. MF zalicza do nich nawet opłaty za parking i przejazd autostradą.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »