| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może dokonywać pełnych odliczeń VAT od samochodu

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może dokonywać pełnych odliczeń VAT od samochodu

Zdarza się, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wykorzystuje do tego samochód osobowy, które de facto parkuje pod jej domem. Czy można odliczać podatek VAT w pełnym wymiarze od kosztów jego eksploatacji?

Działalność gospodarcza wykonywana w miejscu zamieszkania, a odliczenie podatku VAT od kosztów eksploatacji auta

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Na potrzeby prowadzonej działalności wy­korzystuję samochód osobowy, który parkuję pod domem. Czy mogę - po zgłoszeniu samochodu naczel­nikowi urzędu skarbowego - dokonywać od wydatków dotyczących tego samochodu pełnych odliczeń?

Teoretycznie istnieje taka możliwość (nie ma przepisu wprost wyłączającego możliwość dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących samochodów osobowych parkowanych w miejscu zamiesz­kania podatnika lub jego okolicy). Dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków dotyczących takich samo­chodów osobowych jest jednak bardzo ryzykowne.

Zobacz też: Zakup samochodu przeznaczonego na wynajem a odliczenie 100% podatku VAT

Od 1 kwietnia 2014 r. podatnik może, co do zasady, odliczać 50% VAT naliczonego z faktur dokumen­tujących wydatki dotyczące samochodów osobowych (z wyjątkiem faktur dokumentujących zakupy paliwa, z których do końca czerwca 2015 r. podatnicy użytkujący samochody osobowe, co do zasa­dy, nie mogą odliczać VAT). Wspomniane ograniczenie odliczenia nie ma zastosowania w przypadku samochodów, których sposób wykorzystywania przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodar­czą. Takie samochody uprawniają do pełnych odliczeń jako samochody wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (art. 86a ust. 1 w zw. z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT).

Jak z tego wynika, jednym z warunków dokonywania pełnych odliczeń od wydatków dotyczących samo­chodów osobowych jest, aby sposób wykorzystywania pojazdu samochodowego wykluczał możliwość ich mieszanego wykorzystywania (tj. częściowo do działalności gospodarczej podatnika, częściowo zaś do innych celów, np. do użytku prywatnego podatnika). Jak podało Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z po­jazdami samochodowymi:

^^^^ (...) przez wykorzystywanie „mieszane" należy rozumieć, że w odniesieniu do pojazdu wykorzy- MF stywanego w działalności gospodarczej istnieje możliwość jego użycia również do celów nie- związanych z tą działalnością, np. do celów prywatnych. Wystarczy przy tym możliwość nawet tylko jednorazowego użycia pojazdu do celów prywatnych, aby uznać, że pojazd może być wykorzysty­wany w sposób „mieszany". Nie jest przy tym istotny moment, w którym użycie to ma miejsce podczas całego okresu użytkowania przez podatnika danego pojazdu, żeby uznać ten pojazd za wykorzystywany do celów „mieszanych".

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »