| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może dokonywać pełnych odliczeń VAT od samochodu

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania może dokonywać pełnych odliczeń VAT od samochodu

Zdarza się, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wykorzystuje do tego samochód osobowy, które de facto parkuje pod jej domem. Czy można odliczać podatek VAT w pełnym wymiarze od kosztów jego eksploatacji?

W opisanej w pytaniu sytuacji osobie fizycznej wykorzystującej samochód osobowy w działalności trudno jest spełnić warunki pełnego odliczenia VAT, czyli całkowicie i definitywnie wykluczyć możli­wość choćby jednorazowego wykorzystania samochodu do celów prywatnych. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy samochód jest parkowany w miejscu zamieszkania podatnika lub jego okolicy. Dla­tego właśnie Ministerstwo Finansów w cytowanej wyżej broszurze wskazało, że nie można obiektyw­nie uznać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej, w przypad­ku gdy:

(...) podatnik prowadzi działalność w miejscu zamieszkania, posiadając jeden pojazd - w tych MF okolicznościach nie jest możliwe obiektywne zagwarantowanie wykluczenia użytku prywatnego tego pojazdu, przykładowo w czasie wolnym od prowadzonej działalności gospodarczej (np. weekend czy wyjazd urlopowy).

Zobacz też: Czy można odliczyć 100% VAT od pojazdów pogrzebowych

Stanowisko zajęte przez Ministerstwo Finansów jest zbyt daleko idące. Nie można przecież całkowicie wykluczyć sytuacji, w której podatnik - osoba fizyczna prowadząca działalność w miejscu zamieszka­nia wykorzystuje samochód wyłącznie do celów związanych z działalnością. Niemniej wyjaśnienia MF stanowią dla podatników jasny sygnał, jakie stanowisko będą prezentowały w omawianej kwestii orga­ny podatkowe. Zważywszy wysokie kary grożące za dokonywanie wbrew przepisom pełnych odliczeń od wydatków dotyczących samochodów osobowych (oraz innych pojazdów samochodowych, które nie uprawniają do pełnych odliczeń ze względu na swoją konstrukcję), należy jednak odradzić osobom fizycz­nym dokonywanie pełnych odliczeń od wydatków dotyczących samochodów osobowych parkowanych w miejscu zamieszkania podatnika lub jego okolicy.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r.

poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK