| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczyć 100% VAT od pojazdów pogrzebowych

Czy można odliczyć 100% VAT od pojazdów pogrzebowych

Pojazdy pogrzebowe to samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej. Czy można od nich odliczyć podatek VAT w pełnym wymiarze?

Samochody pogrzebowe: czy przysługuje im pełne odliczenie podatku VAT?

Prowadzę działalność w zakresie usług pogrzebowych. Posiadam stosowne pojazdy specjalne - po­grzebowe - wykorzystywane w związku ze świadczeniem ww. usług. Nie wykorzystuję tych samocho­dów w żaden inny sposób. Proszę o informację, czy od wydatków związanych z tymi samochodami mogę odliczać pełny VAT? Czy muszę w tym celu prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?

Minister Finansów zdecydował się rozszerzyć katalog pojazdów specjalnych, które uprawniają do peł­nego odliczenia VAT naliczonego. Są to m.in. pojazdy pogrzebowe. Aby jednak mógł Pan odliczać VAT od wydatków związanych z takimi pojazdami, muszą one spełniać określone przepisami warunki.

Pojazdy pogrzebowe są zaliczane do pojazdów specjalnych, których przeznaczenie wskazuje na wy­korzystywanie wyłącznie w działalności gospodarczej z prawem do odliczenia 100% VAT naliczonego, pod warunkiem że:

  • mają jeden rząd siedzeń albo ich dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3 tony,
  • spełniają wymagania § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich (Dz.U. z 2007 r. Nr 249, poz. 1866) - patrz tabela Wymagania dla pojazdów pogrzebowych,
  • dokumenty wydane zgodnie z przepisami o ruchu drogowym potwierdzają spełnienie wymagań okre­ślonych w pkt 1-2.

Wymagania dla pojazdów pogrzebowych

Lp.

Wymagania dla pojazdów pogrzebowych

1

trwałe oznakowanie w sposób wskazujący na ich przeznaczenie

2

kabina kierowcy jest odizolowana od części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich

3

istnieje zabezpieczenie przed przesuwaniem się trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie pod­czas przewozu

4

podłoga w części przeznaczonej na umieszczenie trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie jest wykonana z materiałów łatwo zmywalnych i odpornych na działanie środków dezynfekujących

5

istnieje wydzielone miejsce na przechowywanie środków dezynfekcyjnych, sprzętu myjąco-czyszczącego oraz jednorazowych rękawic ochronnych

6

brak zamontowanych miejsc siedzących w części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Bernard Waszczyk

Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »