| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy można odliczyć 100% VAT od pojazdów pogrzebowych

Czy można odliczyć 100% VAT od pojazdów pogrzebowych

Pojazdy pogrzebowe to samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej. Czy można od nich odliczyć podatek VAT w pełnym wymiarze?

Oznaczałoby to, że pojazdy pogrzebowe, które mają dwa rzędy siedzeń (a ich dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3 ton), nie uprawniają do pełnego odliczenia VAT naliczonego.

Minister Finansów zdecydował się jednak na jeszcze jeden krok. Mianowicie w odrębnym rozpo­rządzeniu z 28 maja 2014 r. (obowiązującym od 1 czerwca 2014 r.) zwolnił podatników prowadzących działalność w zakresie usług pogrzebowych z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów pogrzebowych. Muszą to być jednak nadal pojazdy wykorzystywane wyłącznie do działalności. Zatem w przypadku pojazdów pogrzebowych posiadających dwa rzędy siedzeń od 1 czerwca 2014 r. podatnicy nie muszą prowadzić ewidencji (i składać VAT-26), aby móc odliczyć 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z takim pojazdem.

Zobacz też: Odliczanie VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r.

PODSTAWA PRAWNA:

  • § 1-4 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzysty­wane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika - Dz.U. z 2014 r. poz. 407
  • § 4 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich - Dz.U. z 2007 r. Nr 249, poz. 1866
  • § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 maja 2014 r. w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu - Dz.U. z 2014 r. poz. 709

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Promocji Miedzi (PCPM)

(PCPM)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »