| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy od bankowozów typu A i B można odliczyć 100% VAT naliczonego

Czy od bankowozów typu A i B można odliczyć 100% VAT naliczonego

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów służbowych. Czy można odliczać go w pełnym wymiarze od bankowozów typu A i B ?

Bankowóz typu A lub B a odliczanie podatku VAT

Prowadzę działalność - usługi transportu wartości pieniężnych. W tym celu posługuję się (posiadam na własność) bankowozy typu A i B. Spełniają one odpowiednie warunki techniczne wskazane w prze­pisach o transporcie wartości pieniężnych. Czy to oznacza, że powinienem prowadzić dla tych pojaz­dów ewidencję przebiegu, aby móc odliczyć 100% VAT naliczonego?

Skoro prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na transporcie środków pieniężnych, nie musi Pan prowadzić dla posiadanych bankowozów typu A i B ewidencji przebiegu pojazdu ani składać w urzędzie skarbowym zgłoszenia VAT-26. Powinien Pan jednak pamiętać, że odstąpienie od obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie oznacza zwolnienia z obowiązku określenia zasad używania tych pojazdów w sposób wykluczający ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika.

Zobacz też: Chcesz odliczyć podatek VAT od samochodu? Jeździj bankowozem typu C

Określając takie zasady, powinien Pan wykluczyć możliwość wykorzystywania tych pojazdów na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą.

Należy też zwrócić uwagę, że Minister Finansów w rozporządzeniu z 28 marca 2014 r. uznał, że bankowozy typu A i B, spełniające określone warunki techniczne, są uznawane za wykorzy­stywane wyłącznie w działalności. Są to bankowozy typu A lub B, mające jeden rząd siedzeń albo o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3 tony. Jeżeli wymienione w pytaniu bankowozy speł­niają te warunki, to podatnik ma prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od wydatków związa­nych z tymi pojazdami. Nie ma przy tym potrzeby, aby określał zasady wykorzystywania tych po­jazdów wyłącznie na cele działalności. Wystarczy, że bankowozy spełniają ww. warunki techniczne. Gdy bankowozy typu A i B nie spełniają tych warunków, to i tak można odliczać 100% VAT, bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, jeżeli przedmiotem działalności podatnika jest transport wartości pieniężnych. Ale wtedy trzeba określić zasady wykorzystywania tych pojazdów na cele działalności.

PODSTAWA PRAWNA:

  • § 1-4 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzysty­wane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika - Dz.U. z 2014 r. poz. 407

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Ciołko

Ekspert Prawny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »