| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy od bankowozów typu A i B można odliczyć 100% VAT naliczonego

Czy od bankowozów typu A i B można odliczyć 100% VAT naliczonego

Od 1 kwietnia 2014 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów służbowych. Czy można odliczać go w pełnym wymiarze od bankowozów typu A i B ?

Bankowóz typu A lub B a odliczanie podatku VAT

Prowadzę działalność - usługi transportu wartości pieniężnych. W tym celu posługuję się (posiadam na własność) bankowozy typu A i B. Spełniają one odpowiednie warunki techniczne wskazane w prze­pisach o transporcie wartości pieniężnych. Czy to oznacza, że powinienem prowadzić dla tych pojaz­dów ewidencję przebiegu, aby móc odliczyć 100% VAT naliczonego?

Skoro prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na transporcie środków pieniężnych, nie musi Pan prowadzić dla posiadanych bankowozów typu A i B ewidencji przebiegu pojazdu ani składać w urzędzie skarbowym zgłoszenia VAT-26. Powinien Pan jednak pamiętać, że odstąpienie od obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie oznacza zwolnienia z obowiązku określenia zasad używania tych pojazdów w sposób wykluczający ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika.

Zobacz też: Chcesz odliczyć podatek VAT od samochodu? Jeździj bankowozem typu C

Określając takie zasady, powinien Pan wykluczyć możliwość wykorzystywania tych pojazdów na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą.

Należy też zwrócić uwagę, że Minister Finansów w rozporządzeniu z 28 marca 2014 r. uznał, że bankowozy typu A i B, spełniające określone warunki techniczne, są uznawane za wykorzy­stywane wyłącznie w działalności. Są to bankowozy typu A lub B, mające jeden rząd siedzeń albo o dopuszczalnej masie całkowitej większej niż 3 tony. Jeżeli wymienione w pytaniu bankowozy speł­niają te warunki, to podatnik ma prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego od wydatków związa­nych z tymi pojazdami. Nie ma przy tym potrzeby, aby określał zasady wykorzystywania tych po­jazdów wyłącznie na cele działalności. Wystarczy, że bankowozy spełniają ww. warunki techniczne. Gdy bankowozy typu A i B nie spełniają tych warunków, to i tak można odliczać 100% VAT, bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, jeżeli przedmiotem działalności podatnika jest transport wartości pieniężnych. Ale wtedy trzeba określić zasady wykorzystywania tych pojazdów na cele działalności.

PODSTAWA PRAWNA:

  • § 1-4 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 marca 2014 r. w sprawie pojazdów samochodowych uznawanych za wykorzysty­wane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika - Dz.U. z 2014 r. poz. 407

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

LSJ HR Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK