| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Leasing pojazdów ciężarowych

Leasing pojazdów ciężarowych

Finansowanie poprzez leasing samochodów ciężarowych jest dla przedsiębiorców atrakcyjnym sposobem na modernizację i uzupełnienie parku pojazdów. Jak przebiega finansowanie pojazdów ciężarowych leasingiem i jakie wynikają z tego korzyści.

Korzyści wynikające z pożyczki należy rozpatrywać w dwóch aspektach. Pierwszą kwestią są względy ekonomiczne - przede wszystkim jest to dowolny okres trwania umowy oraz fakt, że finansowany przedmiot od początku trwania umowy jest własnością pożyczkobiorcy. Aspekt ten jest istotny w okresie spowolnienia rynku oraz niepewności gospodarczej. Drugi aspekt korzyści płynących z finansowania pożyczką wynika bezpośrednio z przynależności Polski do Unii Europejskiej. Programy dofinansowania unijnego dają możliwość zakupu różnego rodzaju środków transportu, m.in. rolnikom. Wymienione elementy powodują, że klienci w coraz większym stopniu zaczynają interesować się finansowaniem za pomocą pożyczki. Jednak nadal niemal 95 proc. wartości rynku pojazdów ciężarowych jest finansowana poprzez leasing.

Zobacz też: Leasing na przykładzie kalkulacji

Prognozy dla rynku leasingu

W drugiej połowie 2013 roku wzrost na rynku leasingu będzie korespondował z podejmowanymi przez firmy inwestycjami oraz sytuacją gospodarczą kraju. Zmiany w segmencie pojazdów ciężarowych będą zależne od kondycji rynku przewozowego oraz sytuacji finansową firm transportowych. Jednak dla właścicieli tych firm leasing nadal pozostanie najprostszym instrumentem zewnętrznego finansowania. Dodatkowo, rok 2013 to również ostatni czas dla pojazdów z normami spalin Euro 5, co z pewnością korzystnie wpłynie na zainteresowanie klientów wymianą pojazdów.

Tekst: Ryszard Majewski, zastępca dyrektora departamentu ds. współpracy z dostawcami EFL

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK