| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Jakie znaczenie dla MŚP ma korzystanie z usług faktoringu?

Jakie znaczenie dla MŚP ma korzystanie z usług faktoringu?

Trudność z pozyskaniem zewnętrznych środków finansowych, czy pojawiający się problem zatorów płatniczych ograniczają rozwój firm. W tej sytuacji pomocny może okazać się faktoring.

Kto może skorzystać z faktoringu?

Z usługi faktoringu, nowoczesnego instrumentu finansowania, mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy oferują swoim odbiorcom odroczone terminy płatności. Mogą to być również przedsiębiorcy, którym przybywa zaległości płatniczych i nie są w stanie finansować ich z własnych środków. Faktoring jest korzystnym rozwiązaniem dla tych firm, które chcą zamienić swoje wierzytelności z wystawionych faktur w gotówkę, jeszcze przed terminem płatności. Narzędzie to zabezpiecza wówczas przed utratą płynności, spowodowaną długimi terminami płatności. Z powodzeniem może być również wykorzystywane w okresie koniunktury, kiedy staje się atrakcyjnym źródłem finansowania dynamicznego wzrostu sprzedaży przedsiębiorstw - m.in. dla firm prężnie rozwijających się i posiadających portfel stałych, regularnych odbiorców. Z faktoringu mogą skorzystać firmy współpracujące na stałe ze swoimi odbiorcami, stosujące odroczone terminy płatności czy wystawiające dokumenty potwierdzające dostawę towaru.

Zobacz też: Raty leasingowe - konsekwencje, gdy nie zapłacisz

Zapoznając się z ofertą firm faktoringowych, należy dowiedzieć się, jakie są wymogi dotyczące minimalnej wartości rocznych obrotów przedsiębiorstwa. Faktoring w Credit Agricole Commercial Finance Polska kierowany jest do przedsiębiorców, których firmy charakteryzują się minimalną wysokością obrotów na poziomie ok. 1,6 mln zł rocznie.

Nie istnieje minimalna kwota faktury, przekazanej do finansowania w ramach umowy faktoringowej. Faktor nabywa wszystkie wierzytelności od odbiorcy, bez względu na ich wysokość, wypłacając do 90% wartości nabytych wierzytelności w ramach przyznanego klientowi limitu finansowania.

Znaczenie faktoringu dla przedsiębiorców

Narzędzie faktoringu funkcjonuje jako stabilne i skuteczne źródło finansowania, które chroni firmy przed skutkami zatorów płatniczych. Zdecydowanie poprawia płynność finansową przedsiębiorstwa oraz zwiększa sprzedaż w oparciu o dłuższe terminy płatności dla odbiorców. Dodatkowo, optymalizowane są koszty związane z administrowaniem i monitoringiem wierzytelności. Dzięki faktoringowi zobowiązania z niezapłaconych faktur zamieniane są na gotówkę, przedsiębiorstwo natomiast buduje portfel zdyscyplinowanych płatniczo odbiorców.

Zobacz też: Faktoring – w jaki sposób poprawia płynność finansową?

Rozwiązania dopasowane

Zauważamy, że na polskim rynku problem z dostępem do zewnętrznego finansowania dla firm pojawia się coraz częściej. Szczególnie małe i mikro firmy mają trudności z przepływem gotówki. Mamy na uwadze mikro i małe przedsiębiorstwa, które stanowią ponad 90 proc. firm z sektora MŚP dlatego pracujemy nad rozwiązaniami poprawiającymi przepływ ich gotówki.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK