| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Umowa z firmą CFM - zanim podpiszesz

Umowa z firmą CFM - zanim podpiszesz

Na co warto zwrócić uwagę zanim podpiszesz umowę z firmą CFM? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym tekście.

Czynności administracyjne

Chciałbym zwrócić uwagę Czytelników na pewien zapis umowy: „wysokość obowiązujących opłat za czynności administracyjne znajduje się na stronie internetowej firmy” lub podobną adnotację. Oznacza to, że za każdą informację przekazaną policji, straży miejskiej lub za wyrobienie wtórnika dowodu rejestracyjnego, certyfikatu OC zapłacimy specjalną stawkę „za fatygę” pracownika firmy wynajmu.
Umowa powinna zawierać zapis, że opłaty administracyjne mogą być naliczane tylko na zasadzie refaktury, a więc tyle ile pieniędzy pracownik firmy zapłacił w wydziale komunikacji (i ma na to pokwitowanie) tyle podmiot CFM ma prawo wpisać na fakturę. Wbrew pozorom nie są to małe kwoty. Osobiście dostaję około 30-40 wezwań ze straży miejskich i Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, a więc przy stawce minimum 50 zł netto koszt wynosi już 2000 zł netto miesięcznie. Należy również wyjaśnić przed rozpoczęciem współpracy, że wszystkie koszty rejestracyjne, „wbicie haka do dowodu rejestracyjnego”, itp. firma musi uwzględnić w cenie samochodu, a więc również w racie finansowej/serwisowej.

E-faktury

Narzędzie bardzo ułatwiające życie, zwłaszcza jeśli występuje problem z datą wystawienia/dostarczenia faktury. Prawnicy firmy wynajmu uważają, że termin płatności liczy się od daty wystawienia dokumentu, nasi specjaliści od spraw prawnych sankcjonują datę jej dostarczenia. Każdy ma swoje racje, a e-faktura może problem szybko i skutecznie rozwiązać.

VI Przedterminowe zakończenie najmu

Kradzież

W umowie należy szczególną uwagę zwrócić na warunki wcześniejszego zakończenia umowy ze względu na kradzież. Musimy określić czy należy się jakaś kara/opłata administracyjna do umowy serwisowej (tutaj mamy pole do dyskusji), a także w jaki sposób jest zamykana umowa finansowa i jakie warunki musimy spełnić. Mam tutaj na myśli ubezpieczenie od wartości księgowej/rzeczywistej, w jakim dniu umowa się zamyka – dzień kradzieży/ostatni dzień miesiąca w którym nastąpiła kradzież/data umorzenia sprawy przez policję, itp. Poza tym istotne jest czy należy nam się samochód zastępczy i na jak długo oraz wiele innych możliwości przerzucenia na nas odpowiedzialności.

Szkoda całkowita

Niemal analogicznie jak w przypadku kradzieży.

Zobacz też: Samochód służbowy, a urlop

Decyzja biznesowa

Niewątpliwie jeden z najtrudniejszych do zapisania punktów w umowie. Generalnie wszyscy prawnicy na wszystko się nie zgadzają, a my musimy z tego wybrnąć pamiętając o zapisaniu takiej możliwości w umowach finansowania i serwisowej.

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

flota, parking
flota, parking

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK