| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Umowa z firmą CFM - zanim podpiszesz

Umowa z firmą CFM - zanim podpiszesz

Na co warto zwrócić uwagę zanim podpiszesz umowę z firmą CFM? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym tekście.

Samochód zastępczy

Kilka wersów wyżej wywołałem kwestie samochodu zastępczego, czyli jednej z bardzo newralgicznych kwestii w zarządzaniu flotą. W przypadków kontraktu na wynajem długoterminowy, również ta sprawa powinna być szczegółowo uregulowana zapisami umowy, ponieważ w innym przypadku możemy liczyć tylko i wyłącznie na pojazd zastępczy zgodny z warunkami assistance.
Samochód zastępczy powinien przysługiwać użytkownikowi, gdy pojazd zwykle użytkowany znajduje się w serwisie. Należy koniecznie wynegocjować czas, powyżej którego auto zastępcze musi zostać wydane. Z dużą dozą prawdopodobieństwa firma wynajmu przerzuci ten obowiązek na serwis. W przypadku szkody samochód „rezerwowy” ma zostać wydany na pełen okres naprawy (uwaga – na rzeczywisty czas naprawy, a nie np. technologiczny). Również w przypadku szkody całkowitej możemy uzgodnić skorzystanie z pojazdu zastępczego, należnego po dniu oceny technicznej przez okres np. 30 dni. To umożliwi nam wynajem kolejnego auta lub odpowiednie przesunięcie posiadanych zasobów.
Samochód zastępczy musi odpowiadać następującym zasadom:
- bezpłatny w ustalonym okresie (część firm proponuje samochód zastępczy limitowany np. 10 dni w ciągu roku/samochód),
- klasa, wyposażenie samochodu zastępczego,
- brak „obrendowania” samochodu dla klasy np. Premium,
- miejsce wydania i zwrotu samochodu zastępczego,
- warunki ubezpieczenia samochodu zastępczego (udział własny w szkodach, minimalna wysokość szkody pokrywana przez ubezpieczyciela itp.).

Zobacz też: Samochód służbowy - korzyści i obowiązki

Sposób likwidacji szkód

W przypadku ubezpieczenia dostarczanego przez firmę wynajmu likwidacja szkód powinna być koordynowana za pośrednictwem Centrum Technicznego podmiotu wynajmującego lub wskazanego brokera ubezpieczeniowego. Powinniśmy również doprecyzować sposób likwidacji szkód z AC i OC. Z przypadkami dotyczącymi AC nie mamy większego wyboru: zgłaszamy szkodę do Centrum Technicznego lub brokera, a następnie wskazany jest warsztat naprawiający pojazd i wydający samochód zastępczy.
O wiele większe komplikacje mogą wystąpić przy likwidacji szkody z ubezpieczenia OC sprawcy. Możemy ją zgłosić z naszej polisy AC, a następnie nasz ubezpieczyciel regresem odbierze odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy. Jednak zgłaszając szkodę z AC firmy, w której pracujemy, obciążamy jej szkodowość przez stworzenie rezerwy na wypłatę odszkodowania do momentu pełnego wykonania regresu. Naprawa zostanie wykonana zgodnie ze standardem naszego AC, a więc zostaną zastosowane na przykład zamienniki.
Natomiast jeśli likwidujemy szkodę z OC, warsztat naprawia samochód używając części oryginalnych, koszt samochodu zastępczego zostanie zwrócony warsztatowi, a stawki roboczogodziny są zdecydowanie wyższe niż w przypadku AC. Gdy pojazdy mają nasze ubezpieczenie musimy dokładnie opisać sposób likwidacji szkód, tak, aby przy zwrocie auta po okresie najmu nie ponosić kosztów „utraty wartości handlowej pojazdu z powodu wcześniejszych napraw blacharsko-lakierniczych”.
Tak więc musimy uzgodnić, za pośrednictwem którego brokera są likwidowane szkody, a o każdej szkodzie i naprawie należy koniecznie poinformować Centrum Techniczne firmy wynajmującej. Uwaga! Jeśli mamy już zaprzyjaźnionego dealera, to zazwyczaj jest tam również serwis blacharsko – lakierniczy i możemy namówić firmę wynajmu, aby samochody użytkowane przez nasze przedsiębiorstwo trafiały właśnie do tego warsztatu, szczególnie w sytuacjach, gdy szkoda zdarzy się w pobliżu warsztatu. Pozwoli to wpływać na sposób i jakość naprawy.

Zobacz też: Jakie są korzyści z finansowania leasingiem?

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

flota, parking
flota, parking

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK