REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raty leasingowe - konsekwencje, gdy nie zapłacisz

 Flota Auto Biznes
FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.
kluczyki zakup wynajem sprzedaż
kluczyki zakup wynajem sprzedaż
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Warto z wyprzedzeniem sprawdzić, co stanie się, gdy pogorszenie płynności będzie skutkowało zaległościami w spłacie zobowiązań, w tym rat leasingowych.

W czasie dekoniunktury gospodarczej większość firm przyjmuje strategię ograniczania kosztów, pomijając często kwestię wzrostu sprzedaży własnych produktów czy usług. Zdarza się także, że przedsiębiorcy nie podejmują działań, które wpływałyby na innowacyjność przedsiębiorstwa, a tym samym na pozyskanie większej liczby klientów. Obniżają ceny, co zwiększa obroty, ale najczęściej nie wpływa na zysk. Stąd bardzo ważne jest, aby firma, która chce ustrzec się kłopotów finansowych, przyjęła taką politykę, która nie doprowadzi do zaniedbywania jednego z mechanizmów kosztem innego. W innym przypadku, może mieć problemy, np. ze spłatą swoich zobowiązań względem firmy leasingowej.

REKLAMA

Czytamy, analizujemy, negocjujemy umowę leasingową

Warto już na samym początku współpracy z firmą leasingową starać się ograniczyć ryzyko ewentualnych problemów w przyszłości. Jednym ze sposobów jest określenie jeszcze na etapie podpisywania umowy, warunków regulowania zobowiązań tak, by były one elastyczne i nie utrudniały prowadzenia biznesu w czasie przejściowych kłopotów. W takim przypadku, ważną rolę z punktu widzenia wielu klientów, odgrywa harmonogram spłaty rat leasingowych. Powinien on umożliwiać usługobiorcy dostosowanie częstotliwości i wysokości spłat do cykliczności uzyskiwanych przychodów. Na przykład firmy budowlane najniższe przychody osiągają zimą, stąd dobrym rozwiązaniem jest, aby w tym okresie, wysokość raty była niższa, niż w pozostałej części roku.
Innym krokiem, który warto przedsięwziąć przed podpisaniem umowy, jest dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Umowy Leasingowej. Można w nich przeczytać między innymi o sposobach rozliczenia umowy w przypadku jej przedterminowego zakończenia.

Zobacz też: Jak analizować umowę leasingu?

Opóźniona spłata rat leasingowych

W przypadku leasingu najczęściej usługobiorca mający chwilowe kłopoty i zwlekający ze spłatą rat, dostaje informację, przekazywaną drogą telefoniczną bądź pocztową, o konieczności zapłaty zaległych faktur. Standardowym terminem konieczności uregulowania zobowiązań jest siedem dni roboczych od dnia otrzymania zawiadomienia. Niestety, po tym czasie najczęściej leasingodawca wypowiada umowę, a klient zostaje zobowiązany do zwrotu przedmiotu leasingu oraz spłaty wszystkich pozostałych rat leasingowych. Co więcej, zaprzestanie spłacania czynszów w ramach jednego kontraktu z leasingodawcą, może być podstawą do wypowiedzenia leasingobiorcy wszystkich umów zawartych z tą samą instytucją finansową.
Warto podkreślić, że warunki spłaty zaległych rat leasingowych mogą być negocjowane – wszystko zależy od elastyczności leasingodawcy. W tym przypadku mogę się wypowiadać tylko o spółkach leasingowych BZ WBK. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie, również w przypadku, gdy zmaga się on z chwilowymi problemami. Jeśli przedsiębiorca przestał spłacać leasing, dokładnie analizujemy jego sytuację finansową i przyczyny, z jakich wynikają zaległości, przeprowadzamy z nim wywiad i na tej podstawie podejmujemy decyzję dotyczącą dalszej współpracy. Oprócz analizy aktualnej sytuacji klienta na naszą decyzję mają również wpływ takie czynniki jak: dotychczasowy przebieg współpracy z nami oraz płynność finansowanych środków trwałych.

Zobacz też: Jakie są korzyści z finansowania leasingiem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty rozwiązania umowy leasingowej

Nie bez znaczenia pozostają koszty, z jakimi musi się liczyć klient w sytuacji, gdy rozwiązanie umowy leasingu następuje wcześniej niż przewiduje to umowa. Niektórzy leasingodawcy wymagają od usługobiorcy zapłacenia tylko sumy kapitału pozostałego do spłaty wraz z odsetkami, inni zaś obciążają nabywców dodatkowymi, często sporymi, kosztami, a przy tym stosują skomplikowane i nie zawsze uzasadnione zapisy.
Niestety, nie istnieje złoty środek, który pozwoliłby uniknąć sytuacji problemowych w biznesie, warto zachować zdrowy rozsądek i za każdym razem analizować podejmowane decyzje, czy to w sprawie finansowania zewnętrznego czy przyjmowanej polityki działalności firmy. Dzięki temu nawet, jeżeli nie unikniemy chwilowych kłopotów, będziemy w stanie przewidzieć konsekwencje na tyle skutecznie, by wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. W osiągnięciu tego celu pomogą na pewno sprawdzone, doświadczone instytucje zewnętrzne.

Zobacz też: Jak działa faktoring? Kto może skorzystać z takich rozwiązań?

Tekst: Michał Kacprzak, koordynator ds. wsparcia biznesu w spółkach leasingowych BZ WBK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

Test: Nissan Ariya e-4ORCE 394 KM. To hot-SUV o napędzie elektrycznym

Elektryczny SUV nie kojarzy się z emocjami? Pomyślicie tak tylko dlatego, że jeszcze nigdy nie jeździliście prawie 400-konną Ariyą. Z tym autem niewiele modeli sportowych ma szansę podczas startu spod świateł. A to nie koniec jej zalet.

REKLAMA

Wielki potencjał zielonej logistyki, na który długo jeszcze poczekamy [ESG w logistyce 2024-2030]
Będą nowe stawki za badania psychologiczne kierowców

Ministerstwo Zdrowia chce podnieść stawkę za badania psychologiczne kierowców. Aktualna stawka obowiązuje już dekadę. Ile ma wynosić nowa?  

REKLAMA