| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Kanapki i herbata zabijają kierowców!

Kanapki i herbata zabijają kierowców!

Statystyczne dane są alarmujące! Spożywanie posiłków przez kierowcę w trakcie jazdy zwiększa ryzyko wypadku nawet o 80 procent. Eksperci Floty Auto Biznes i Szkoły Jazdy Renault przypominają o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpiecznej jazdy.

Tymczasem do niebezpiecznej sytuacji może dojść w każdym miejscu. - Śmiertelny wypadek może zdarzyć się nawet na drodze osiedlowej czy parkingu. Tu narażone są przede wszystkim małe dzieci, które mogą zostać niezauważone podczas manewru cofania – tłumaczą trenerzy S. J. Renault. Dane pokazują, że 80 procent wypadków samochodowych z udziałem dzieci ma miejsce w odległości nie dalej niż w odległości do 20 minut******.

Uwaga na śmieci

Butelki, puszki, kawałki opon, rozlany olej czy nawet meble to przedmioty, które mogą znaleźć się na drodze i spowodować utratę kontroli nad pojazdem lub z dużą prędkością wydostać się spod opon i uderzyć w przednią szybę innego pojazdu.

Poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze stanowi także nieprawidłowe zabezpieczenie przewożonego ładunku. - Na drodze znajdzie się np. beczka, ziemia, pakunek czy nawet meble. Wypadający z samochodu przedmiot stwarza groźbę uderzenia w pojazd jadący za nim lub zranienie przechodnia. Jeśli jadący z tyłu kierowca zauważy wypadający przedmiot, może odruchowo wykonać nagły manewr w celu uniknięcia zderzenia, a wtedy nietrudno o utratę kontroli nad pojazdem lub zderzenie z autem jadącym sąsiednim pasem – wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Zobacz też: Podsumowanie rynku leasingu w 2012 roku

Pozostawione na drodze elementy mogą natomiast zostać niezauważone przez innych uczestników ruchu drogowego, którzy przypadkowo najeżdżając uszkodzą swój pojazd lub wykonają manewr zagrażający bezpieczeństwu. Jeśli kierowca jest zmuszony wykonać manewr omijania połączony z awaryjnym hamowaniem, kluczowa jest poprawna technika. W samochodach wyposażonych w system ABS, prowadzący auto powinien w takiej sytuacji hamować z całej siły aż do zatrzymania pojazdu lub do momentu aż zniknie zagrożenie. Natomiast ewentualny manewr omijania należy wykonać równocześnie, nie zaprzestając awaryjnego hamowania – wyjaśniają trenerzy S. J. Renault.

Nieuwaga kierowców

Główną przyczyną pojawiania się na drodze niepożądanych przedmiotów jest nieuwaga lub niewłaściwe zachowanie uczestników ruchu. Kierowcy nie powinni dopuszczać do tego, aby z samochodu odpadały jakiekolwiek elementy, np. owiewki czy źle zamontowane nakładki na rurę wydechową – ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault

Jeśli uczestniczymy w drobnej stłuczce, do której nie jest wzywana pomoc drogowa, zawsze powinniśmy upewnić się przed odjazdem z miejsca wypadku, czy na drodze nie pozostały jakieś elementy pojazdu. Wg art. 91 Kodeksu wykroczeń zanieczyszczanie drogi publicznej w sposób mogący prowadzić do niebezpieczeństwa lub utrudnienia ruchu drogowego, podlega grzywnie do 1500 zł lub karze nagany.

Opracował: Tomasz Czarnecki

* źródło: National Highway Traffic Safety Administration

** źródło: Harris Interactive/HealthDay

*** Źródło: churchill.com

**** Źródło: The National Highway Traffic Safety Administration

***** Źródło: Partners for Child Passenger Safety

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kanapki i herbata zabijają kierowców! Fot. Fotolia
Kanapki i herbata zabijają kierowców! Fot. Fotolia

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK