| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Nie będzie już samochodów z kratką?

Nie będzie już samochodów z kratką?

Przyszłość samochodów osobowych z kratką, które zgodnie z przepisami VAT obowiązującymi przed wejściem Polski do Unii Europejskiej były ciężarowe stoi pod wielkim znakiem zapytania. Według nowelizacji przepisów o homologacji pojazdów, będą one traktowane jako auta osobowe. W świetle nowych przepisów, nie będzie można odliczać podatku VAT od zatankowanego do nich paliwa.

Projekt nowelizacji przedłuża obowiązujące już ograniczenia tzn. Odliczyć można 60 procent podatku VAT, ale nie więcej niż 6 tysięcy złotych, od paliwa VAT-u nie można odliczać wcale. Jeżeli Ustawa o Podatku od towarów i usług nie byłaby znowelizowana, to od 1 stycznia 2013roku znowu można by było odliczać VAT bez ograniczeń przy zakupie bądź leasingu samochodów z kratką. Według wyroku wydanego w sprawie Magoora przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej samochód, którego nie obowiązywały ograniczenia w odliczeniu VAT w dniu 30 kwietnia 2004 roku lub później ustawodawca nie ma prawa tego zmienić. Jednak regulacje, które obowiązywały w Polsce przed wejściem do UE pozwalały na odliczenie pełnego podatku, który został naliczony przy zakupie lub leasingu auta z osobowym nadwoziem i zainstalowaną u dilera kratką w bagażniku samochodu. Dzięki fakturom właściciele tego typu pojazdów mogli również odliczyć podatek od paliwa. Zasady te miały ponownie obowiązywać od nowego roku.

Zobacz też: W jaki sposób rozlicza się kilometry przejechane autem służbowym?

Przedsiębiorców nie zaskoczył ten projekt. Ministerstwo Finansów na początku roku zapowiedziało, że jest przeciwne powrotowi pełnego odliczenia VAT od zakupu lub leasingu samochodów z kratką. Jednocześnie decyzja Radu Unii Europejskiej pozwala polskiemu ustawodawcy na ograniczenie odliczania VAT przy nabyciu aut z kratką.

Upoważnienie wynikające z decyzji Rady Unii Europejskiej, które dotyczą wprowadzenia przez Polskę ograniczeń w odliczaniu podatku przy nabyciu samochodów pozwala na ich stosowanie do końca 2013 roku. Natomiast wynikiem przeprowadzenia konsultacji z Komitetem do spraw VAT jest zakaz odliczania VAT od zakupionego paliwa. Możliwość jego stosowania została przedłużona do 31 grudnia 2013 roku. Oznacza to, że dalsze obowiązywanie ograniczeń w obecnym kształcie nie powinno mieć miejsca. 

Zobacz też: Niesprawiedliwe kary systemu ViaTOLL

Źródło: Dziennik.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK