REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fleet manager –profesjonalista zarządzający flotą

Fleet manager –profesjonalista zarządzający flotą. Fot. Fotolia
Fleet manager –profesjonalista zarządzający flotą. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firmy dysponujące flotą kilkudziesięciu pojazdów powinny zatrudniać profesjonalistów, którzy we właściwy sposób potrafią zarządzać flotą. Taka osoba wie jak efektywnie i ekonomicznie wykorzystać auta służbowe. Zatrudnienie Fleet managera może przynieść firmie duże oszczędności.

Jak ważna jest optymalizacja kosztów związanych z posiadaniem floty samochodowej wie zarząd każdej dużej firmy. Prędzej czy później powstaje zapotrzebowanie na zatrudnienie kompetentnej osoby, która stworzy odpowiednią politykę zarządzania flotą. Dobry fleet manager potrafi bowiem zaoszczędzić dla firmy kwoty liczone w dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy złotych. Fleet managerami zazwyczaj zostają mężczyźni (89% - badanie przeprowadzone przez Flota Auto Biznes 2012), jednak myli się ten, kto twierdzi, że jest to zawód zarezerwowany wyłącznie dla nich, bo także coraz więcej kobiet decyduje się na wykonywanie tego zawodu. Wśród zarządzających flotami najwięcej posiada wykształcenie licencjackie, wyższe lub doktoranckie (83%).

REKLAMA

Zobacz też: Nowy sposób na nadzorowanie pracownika w służbowym aucie

REKLAMA

Najczęściej kończonymi studiami są marketing i zarządzanie, ekonomia, bankowość, ubezpieczenia, administracja i logistyka. Czy osoba zarządzająca flotą musi posiadać też wiedzę z zakresu mechaniki samochodowej? Nie ma konieczności by była w tej kwestii ekspertem, ale na tym stanowisku podstawowe wiadomości z tej dziedziny na pewno sie przydadzą. Większość fleet managerów to pasjonaci motoryzacji, a na pytanie dlaczego pracują w tym zawodzie, aż 83% badanych opowiedziało, że po prostu lubi to co robi.

Jakie są najważniejsze cechy dobrego fleet managera? Przede wszystkim wielozadaniowość. - mówi Agnieszka Kaźmierczak z Flotis.pl - Zarządzający flotą musi umieć robić kilka rzeczy naraz i dopilnować wszelkich terminów. Bardzo ważna jest też odporność na stres i umiejętności analityczne, ocena kosztów i zysków, to na jego barkach spoczywa przecież obniżanie koszów przy jednoczesnym zachowaniu  maksymalnej efektywności. Fleet manager powienien odznaczać się też umiejętnością zarządzania zasobami ludzkimi i dużą komunikatywnością.

Zobacz też: Kiedy warto nie przyjąć mandatu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Musi być w dobrym kontakcie ze wszystkimi działami firmy, umieć dotrzeć do pracowników i egzekwować należyte wypełnianie przez nich obowiązków, a także kontaktować się z dostawcami usług flotowych. To do niego należy załatwianie wszelkich spraw związanych z zakupem aut, kartami paliwowymi, kontakt z serwisantami, brokerami, czuwanie na realizacją zamówień, likwidowaniem szkód i przeglądami. Przydatne są więc także umiejętności negocjacyjne. Istotna jest też samodzielność i umiejętność pracy projektowej.

Fleet manager musi ponadto dysponować rozległą wiedzą z zakresu prowadzenia floty. Jest więc chodzącą encyklopedią nt. ubezpieczeń, zagadnień prawnych, reguł dotyczących przewozu różnego rodzaju ładunków, czasu pracy kierowców, tachografow, likwidacji szkód itd.

Zobacz też: Kto odpowiada za wypadek z udziałem auta służbowego?

W mniejszych firmach fleet managerowie często zajmują się też rzeczami niebezpośrednio związanymi z flotą, jak np. opieka nad telefonami komórkowymi, zaopatrzenie produkcji, sprawy BHP czy zarządzanie nieruchomościami firmy.

REKLAMA

Największe trudności jakie napotykają na swojej drodze fleet managerzy to częste zmiany prawa na rynku motoryzacyjnym, wypadki z udziałem pracowników i nieodpowiednie użytkowanie przez nich aut, nadużycia firmowych samochodów oraz zachowanie równowagi między efektywnością, a kosztami. Dlatego wiele firm decyduje się na korzystanie z systemów informatycznych wspomagających zarządzanie flotą, jak np. monitoring pojazdów GPS. Rozwiązanie to umożliwia nie tylko podgląd pozycji auta w czasie rzeczywistym, ale także generowanie różnego rodzaju raportów, które stanowią materiał do analizy dla fleet managera. - mówi Agnieszka Kaźmierczak z firmy Flotis, zajmującej się monitoringiem – Jest świetnym narzędziem służącym do optymalizacji kosztów w zakresie zużycia paliwa, chociażby przez kontrolę wykorzystania pojazdów służbowych w celach prywatnych, a to przekłada się na realne oszczędności dla firmy.

Ile zarabia fleet manager? Jak wynika z danych opublikowanych przez serwis GazetaPraca.pl, w Polsce jest to kwota średnio ok. 4-5 tys. złotych brutto, ale wynagrodzenie zależy od wielu czynników, m. in. od wielkości firmy, branży i oczywiście doświadczenia. Młody pracownik świeżo po studiach zarabia mniej więcej tyle ile wynosi średnia krajowa, z kolei zarobki doświadczonych fleet managerów, zarządząjących dużymi flotami pojazdów mogą sięgać nawet i kilkunastu tys. złotych miesięcznie.

Źródło: Creandi.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA