| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy kierowcy flotowi boją się fotoradarów?

Czy kierowcy flotowi boją się fotoradarów?

Jedna trzecia wypadków drogowych odbywa się z udziałem kierowców firmowych. Spytaliśmy ekspertów od flot, czy i jak fotoradary wpływają na poprawę bezpieczeństwa kierowców aut służbowych.

Bezprawie to chaos

Krzysztof Kopysiewicz, kierownik floty samochodowej, APC Instytut Sp. z o.o.

- Fotoradary, które są ustawione z rozsądkiem i faktycznie służą poprawie bezpieczeństwa, a nie „nabijaniu” miejskiej, bądź gminnej kasy, są niestety potrzebne. Dlaczego? Po pierwsze poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców miejscowości, gdzie zostają ustawione, zresztą nierzadko lokalizacja wynika z powodu powtarzających się wypadków. W mniejszych miastach, we wsiach mieszkańcy często mają trudności z przejściem przez jezdnię lub włączeniem się do ruchu - z powodu dużego natężenia samochodów oraz prędkości rozwijanych przez przejeżdżające pojazdy. Szkoły i przedszkola są często usytuowane w sąsiedztwie dróg. Dzieci ze względu na wiek i nie do końca rozwiniętą oceną sytuacji na drodze, musimy traktować jako osoby ograniczonego zaufania.

Drugi powód to poszanowanie prawa. Jako szefowie flot mamy za zadanie przekonywać kierowców, że przestrzeganie prawa jest wartością nadrzędną wobec wyniku finansowego firmy. Pracownik nie może usprawiedliwiać swoich negatywnych zachowań nałożonymi nań obowiązkami. Firma ma również prawo upomnieć pracownika, który jest często karany mandatami. Bardzo dobre rozwiązanie stanowi podwyższenie wysokości mandatów dla potencjalnych przestępców i przekazanie tych środków na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Szczególnie w sytuacji, gdy budżet państwa „ma potrzeby” i podnosi się inne podatki. Być może sprawiedliwe byłoby wprowadzenie wysokości kar proporcjonalnie do dochodów - na wzór skandynawski.

Niedobry przykład idzie do nas z góry, posłowie nie szanują przepisów drogowych zasłaniając się immunitetem. Jako szefowie flot musimy pokazać, że nasza firma nie daje przyzwolenia do naruszenia przepisów. Niezależnie czy się z nim zgadzamy czy nie, ale prawo musi działać, inaczej zapanuje chaos…

Ekspert:

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Skuteczność fotoradarów wobec kierowców flotowych fot. Mototarget
Skuteczność fotoradarów wobec kierowców flotowych fot. Mototarget

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK