| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Auto formalności > Auto firmowe > Czy odszkodowanie za prywatny samochód jest przychodem firmy?

Czy odszkodowanie za prywatny samochód jest przychodem firmy?

Warto mieć świadomość, że wykorzystywanie majątku prywatnego do działalności gospodarczej może w określonych sytuacjach powodować powstanie przychodu z tytułu np. odszkodowania.

Podatnik prowadzący działalność gospodarczą, rozliczający się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych używał do tej działalności prywatny samochód. Samochód nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych ale faktycznie służył do transportu towarów przedsiębiorcy prowadzącego sprzedaż obwoźną.

Wskutek wypadku drogowego samochód uległ uszkodzeniu, a następnie przedsiębiorca otrzymał odszkodowanie z tego tytułu. Jednak odszkodowania tego nie ujął w ewidencji przychodów, co zakwestionował urząd skarbowy podczas kontroli.

119,00 złKodeks Drogowy Komentarz z orzecznictwem NSA, SN i TK (część 1 i 2)

Organ podatkowy uznał zatem, że kwota odszkodowania powinna zostać wykazana jako przychód z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o PIT w związku z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, który stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

Zdaniem naczelnika urzędu skarbowego niewprowadzenie środka trwałego do wykazu nie oznacza, ze środek ten nie istnieje, ponieważ o tym czy dany składnik majątkowy jest środkiem trwałym wymagającym wpisu do ewidencji decydują przepisy prawa podatkowego. Nieujęcie go w wykazie środków trwałych , nie może prowadzić do uwolnienia się od skutków podatkowych wynikających z faktu otrzymania odszkodowania.

Podatnik odwołał się do Dyrektora Izby Skarbowej, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Bezskutecznie jednak.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 02 lipca 2010 r. (sygn. I SA/Lu 177/10) uznał, że organ podatkowy słusznie zastosował w tej sprawie art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o PIT w związku z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, zgodnie z którym przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zobacz również: Jak zlikwidować szkodę po stłuczce?

Zdaniem Sądu związek samochodu podatnika z wykonywaną przez niego działalnością gospodarczą był bezpośredni i oczywisty.

Świadczy o tym choćby to, że w momencie wypadku w uszkodzonym samochodzie znajdował się towar zakupiony przez podatnika do dalszej sprzedaży. Niezbędność samochodu dla wykonywanej przez nią działalności podatnik potwierdził argumentacją, iż na skutek zniszczenia samochodu w wypadku, zmuszony był wynajmować samochód z kierowcą.

Sąd zgodził się z tezą fiskusa, że niewprowadzenie przez podatnika samochodu do ewidencji środków trwałych nie ma znaczenia dla zaistnienia obowiązku zaliczenia otrzymanego odszkodowania w poczet przychodów z działalności, wynikającego z treści art. 14 ust. 2 pkt. 12 pdf.

Zatem otrzymanie odszkodowania za samochód, nie będący środkiem trwałym, z racji jego wykorzystywania w prowadzonej działalności, stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zasadnie więc organy podatkowe wartość niezaewidencjonowanego przychodu określiły w oparciu o zebrany w sprawie materiał dowodowy, a nie zakwestionowaną ewidencję.

Prawidłowo też (zdaniem Sądu), w stosunku do niezaewidencjonowanego odszkodowania zastosowano pięciokrotność stawki przewidzianej art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku.

Polecamy: Koszty użytkowania samochodu w firmie

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

WRZ02
TydzieńPWŚCPSN
361234567
37891011121314
3815161718192021
3922232425262728
4029300102030405

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem Infor.pl »