| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Auto firmowe

Czy paragon może być dokumentem prawniającym do odliczenia kosztu uzyskania przychodów?

Aktualizacja: 17.11.2015

Czy paragon może być dowodem na poniesienie kosztów uzyskania przychodu? Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej zwanej ustawą o PDOP), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. »

Nowe urzędy skarbowe właściwe dla branży spedycyjnej?

Aktualizacja: 18.11.2015

Podatnicy osiągający przychody powyżej 50 mln euro objęci właściwością nowego wyspecjalizowanego urzędu skarbowego. »

Koszt transportu środków trwałych otrzymanych w ramach leasingu operacyjnego, a inwestycja w obcym środku trwałym

Aktualizacja: 19.10.2015

Przy zawarciu umowy leasingu operacyjnego dotyczącej korzystania ze środków transportu (np. naczep, ciągników, wagonów) okazać się może, że korzystający musi ponieść we własnym zakresie koszt transportu otrzymanych do użytkowania środków trwałych. Czy w takim przypadku poniesiony wydatek na transport powinien stanowić inwestycję w obcym środku trwałym, czy też należy go ująć jako koszt potrącany w dacie poniesienia? »

Czy podatnik musi zarejestrować się w Polsce jako podatnik VAT UE?

Aktualizacja: 16.10.2015

Mimo że sprzedaż towarów jest dokonywana na rzecz odbiorców z terytorium Unii Europejskiej, do których towary są wysyłane lub transportowane, to nie powoduje ona u podatnika obowiązku rejestracji jako podatnika VAT UE. »

Dieta ujemna a przychód pracownika

Aktualizacja: 16.10.2015

Czy „dieta ujemna” stanowi po stronie pracownika przychód z nieodpłatnych świadczeń? »

Czy limit 50% odliczenia VAT dotyczy usługi oklejenia samochodów firmowych?

Aktualizacja: 13.10.2015

Zleciliśmy oklejenie samochodów służbowych należących do naszej spółki. Samochody są częściowo wykorzystywane do celów działalności gospodarczej, częściowo prywatnie. W związku z tym do tej pory odliczaliśmy od ich nabycia i wydatków z nimi związanych 50% VAT. Czy z faktury za usługę oklejenia tych samochodów folią możemy odliczyć cały VAT czy tylko 50%? »

Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla samochodów służbowych?

Aktualizacja: 13.10.2015

Nasza spółka wykonuje tylko czynności opodatkowane VAT. Wynajmujemy powierzchnię biurową wraz z kilkoma miejscami parkingowymi. W umowie nie określiliśmy konkretnych służbowych samo¬chodowych, które parkują na tych miejscach. Ponieważ są to samochody osobowe, to od wydatków związanych z tymi samochodami odliczamy tylko 50% VAT. Czy możemy od najmu takich miejsc odliczać pełny VAT? »

Czy można odliczać 100% VAT od najmu miejsc parkingowych dla klientów?

Aktualizacja: 13.10.2015

Wynajmujemy miejsca parkingowe na terenie biurowca dla samochodów naszych klientów. Na każ¬de miejsce otrzymujemy osobną fakturę. W jakiej wysokości możemy odliczać VAT z faktur za najem miejsc parkingowych dla klientów? Prowadzimy tylko działalność opodatkowaną. »

Czy można odliczyć VAT z faktury za usługę naprawy samochodu zapłaconą przez ubezpieczyciela?

Aktualizacja: 12.10.2015

Nasza spółka posiada samochód osobowy, który uległ wypadkowi. Winę za wypadek ponosił kierowca innego pojazdu. Koszty naprawy samochodu zostały pokryte z OC sprawcy wypadku. Odliczamy 50% VAT naliczonego od wydatków związanych z tym samochodem. Czy z faktury dokumentującej naprawę samochodu (sfinansowanej przez ubezpieczyciela) możemy również odliczyć 50% VAT naliczonego? »

W jakiej wysokości odliczyć VAT od kosztów wysyłki części samochodowych?

Aktualizacja: 12.10.2015

W sklepie internetowym zakupiłem części zamienne do samochodu osobowego używanego w działalności gospodarczej. Od tych wydatków odliczam 50% VAT naliczonego. Czy ograniczenie odliczenia VAT dotyczy tylko zakupionych towarów? Czy od kosztów wysyłki naliczonych przez sprzedawcę też należy odliczyć 50% VAT naliczonego? »

Jak korygować VAT odliczony od części kupionych jako towar handlowy, ale przeznaczonych do samochodu firmowego?

Aktualizacja: 12.10.2015

Samochód wykorzystuję tylko w celach służbowych, ale ze względu na dodatkowe obowiązki związane z prowadzeniem ewidencji odliczam tylko 50% tych wydatków. Jak w takim przypadku wygląda rozliczenie VAT w związku z przekazaniem towaru handlowego (części samochodowe) na samochód służbowy? Czy należy w takim przypadku korygować VAT odliczony przy nabyciu towaru handlowego (części samochodowych)? Jeżeli tak, czy korekty takiej należy dokonywać wstecz czy na bieżąco? »

Czy można odliczyć 100% VAT od zakupu nawigacji GPS i CB radia?

Aktualizacja: 12.10.2015

Prowadzę działalność gospodarczą, do której wykorzystuję samochód osobowy. Nie prowadzę ewidencji przebiegu pojazdu dla tego samochodu, nie zgłosiłem go też w urzędzie skarbowym informacją VAT-26. Kupiłem nawigację GPS oraz CB radio do tego pojazdu. Czy mogę odliczyć w całości podatek naliczony przy ich nabyciu? »

Czy ograniczenie w odliczaniu VAT dotyczy wydatków za przejazd autostradą i za parkowanie?

Aktualizacja: 12.10.2015

Posiadam paragony za przejazd autostradą i za parkowanie. Nie składałem VAT-26 i nie prowadzę ewidencji dla samochodu, którego te wydatki dotyczą. Czy w związku z tym od tych wydatków odliczę 50% VAT? »

Czy dealer może odliczać 100% VAT naliczonego od wydatków związanych z pojazdami demonstracyjnymi bez prowadzenia ewidencji?

Aktualizacja: 09.10.2015

Jestem dealerem samochodów marki X. Czy mogę odliczać 100% VAT od zakupu samochodów de­monstracyjnych, czyli samochodów zarejestrowanych, niebędących środkami trwałymi, które służą np. do jazd próbnych? Chodzi o prawo do odliczenia od zakupu takich pojazdów, jak i wszelkich kosz­tów na nie ponoszonych. Czy mogę to robić bez prowadzenia żadnej ewidencji i ustalania regulaminu ich wykorzystania, czyli bez udowadniania, że służą one jedynie działalności opodatkowanej? »

Czy wykonanie tylnej zabudowy w pickupie wpływa na prawo do odliczenia VAT?

Aktualizacja: 09.10.2015

Użytkuję samochód typu pickup wyposażony w jeden rząd siedzeń, a więc uprawniający do pełnych odliczeń VAT. Jakie skutki wywoła wykonanie zabudowy tylnej części pojazdu? »

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolski Konwent Agencji Pracy

związek pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »