| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Samochodem na narty > Co należy sprawdzić przed wyjazdem na narty?

Co należy sprawdzić przed wyjazdem na narty?

Wielkimi krokami zbliża się zima, a co za tym idzie – sezon narciarski. Tak jak przed każdym wyjazdem na wakacje, tak i przed wyjazdem na narty należy sprawdzić to i owo w naszym aucie. W poradniku podpowiadamy, jak zrobić to solidnie i fachowo.

Olej silnikowy. Niby każdy to wie, ale nie każdy pamięta. Warto sprawdzić, za ile kilometrów olej powinien być wymieniony. Nie zaszkodzi także samodzielnie sprawdzić poziom oleju, zaglądając pod maskę. Pamiętajmy, że zużyty olej utrudnia rozruch silnika, a ponadto ma gorsze właściwości chroniące silnik przed zużyciem. Dzieje się tak szczególnie w okresie zimowym.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Czechy

Chłodzenie: Przede wszystkim sprawdzamy poziom płynu chłodniczego. Nie polecamy dolewać wody do układu chłodzenia. Dolewanie koncentratu ‘na oko’ też nie jest odpowiednim rozwiązaniem. Przed uzupełnieniem powinniśmy zatem sprawdzić zawartość składników w płynie chłodniczym. Możemy to zrobić jedynie u specjalisty, w warsztacie. Należy również sprawdzić stan wszystkich przewodów - te, na których widać wyraźne pęknięcia, lepiej od razu wymienić.

Zobacz też: Jak przewieźć narty samochodem?

Akumulator: Sprawny akumulator w samochodzie jest niezbędny cały rok, jednak w zimie pojemność ogniw zwykłego akumulatora zmniejsza się pod wpływem niskiej temperatury nawet o połowę. Powinno się zatem zmierzyć czas samorozładowywania oraz gęstość elektrolitu dotychczasowego akumulatora. Sprawdźmy też, czy w naszym samochodzie nie mamy problemu z wysokim poborem prądu na postoju.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Włochy

Hamulce: Po zwolnieniu pedału hamulca i dźwigni ręcznego każde z kół musi się dać swobodnie obracać. Jeśli nie mamy podnośnika, można to sprawdzić na wzniesieniu. Zaraz po zwolnieniu hamulca auto powinno zacząć się toczyć. Jeśli przegląd hamulców dokonywany był w czasie dłuższym niż 6 miesięcy trzeba też sprawdzić w jakim stanie są okładziny cierne, tarcze i bębny. Tutaj może się przydać pomoc mechanika.

Zobacz też: Samochodem na narty: Słowacja

Opony: Na powierzchni opon nie może być śladów żadnych uszkodzeń mechanicznych. Bieżnik powinien być równomiernie zużyty, a jego wysokość to co najmniej 3 milimetry. Ciśnienie w ogumieniu korygujemy do wartości zalecanych przez producenta (na drzwiach kierowcy znajdziemy nalepkę informacyjną). O tej czynności trzeba stale pamiętać. Dobrze byłoby również skontrolować stan wyważenia kół. Pamiętajmy o przepisach w krajach do których jedziemy ! Nie dość, że przepisy mogą wręcz nakazywać używanie opon zimowych, to mogą być inne wytyczne, co do stanu bieżnika.

Zobacz też: Kurorty narciarskie: Francja

Światła: Sprawdzamy działanie kierunkowskazów, świateł STOP, przeciwmgielnych i głównych reflektorów. W tych ostatnich ważne jest prawidłowe ustawienie. Sprawdzić też należy, jak się zachowuje układ odpowiedzialny za zmianę położenia głównych świateł w zależności od wybranego stopnia regulacji. Jeśli odpowiednio przygotujemy auto do dłuższej trasy, zminimalizujemy ryzyko przykrych niespodzianek i awarii w drodze.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agata Wąsowska

Ma ponad 20 letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi - konsultant, doradca personalny, mentor i trener. Specjalizuje się w projektach dotyczących strategii działów personalnych, przywództwa, coachingu i mentoringu kadry menedżerskiej, modeli kompetencyjnych, budowy efektywnych zespołów, planowania karier, zarządzania talentami oraz wdrażania nowoczesnych narzędzi zarządzania. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Przez kilka lat współpracowała z dwiema brytyjskimi firmami konsultingowymi People Partnering i Telos Partners jako Starszy Konsultant. Wcześniej odnosząc sukcesy zawodowe pełniła funkcję Dyrektora Personalnego na Polskę i kraje nadbałtyckie w firmie Avon Cosmetics. Agata współtworzyła plan szkoleń dla regionu Europy Centralnej i Wschodniej oraz pełniła rolę coacha dla Menedżerów Personalnych. Rozwój kariery zawodowej w kierunku zarządzania i rozwoju kapitału ludzkiego rozpoczęła w ORFE (Europejski Dystrybutor Farmaceutyczny). Jest członkiem zarządu Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunkach archeologia i historia oraz Uniwersytetu Illinois na kierunku zarządzanie biznesem i zasobami ludzkimi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK