REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co można robić w Karyntii zimą?

Interhome, www.interhome.pl
Cały obszar górnej Karyntii charakteryzuje się krajobrazem typowym dla wysokich Alp
Cały obszar górnej Karyntii charakteryzuje się krajobrazem typowym dla wysokich Alp

REKLAMA

REKLAMA

Karyntia jest starsza niż Austria. Wprawdzie nie jest to największy, ani też najbogatszy spośród Krajów Związkowych Austrii, ale z całą pewnością jest wśród nich najpiękniejszy.

Karyntia, najbardziej na południe wysunięty Kraj Związkowy Austrii, otoczona jest górami. Od północy są to Wysokie Taury (ponad 3000 m) z najwyższym szczytem Austrii, Großglockner (3798m), dalej w kierunku wschodnim region Gurktaler Alpen i pasmo Nockberge. Cały obszar górnej Karyntii charakteryzuje się krajobrazem typowym dla wysokich Alp a jego ukształtowanie stawia przed zamieszkującą tu ludnością wysokie wymagania. Równie skromne jak ziemie orne jest życie górali, zamieszkujących doliny: Mölltall, Oberer Drautal i Lesachtal. Nawet turystyka, która zaczęła tu kiełkować już przed kilkoma dziesiątkami lat, przyniosła im zaledwie skromny dobrobyt. Regiony Saualpe i Koralpe – ulubione zarówno przez miłośników pieszych wędrówek jak i narciarzy – tworzą granicę wschodnią; pomiędzy nimi rozciąga się dolina Lavanttal. Potężne Karawanki na południowym wschodzie oddzielają Karyntię od Słowenii, Alpy Karnijskie przebiegają wzdłuż granicy z Włochami a Dolomity Lienckie zamykają to koło. Położenie to przyczynia się do panującego tu łagodnego klimatu, przypominającego warunki klimatyczne północnych Włoch. Grzbiet Alp osłania Karyntię przed chłodnymi frontami atmosferycznymi napływającymi z północy. A ciepłe fronty atmosferyczne z południa obejmują swym wpływem również Karyntię. Już wczesnym latem woda w ponad 200 nadających się do kąpieli jeziorach Karyntii nagrzewa się do ponad 20 stopni.

REKLAMA

Polecamy: Styria

Jeziora

Jezioro stanowi w Karyntii słowo-klucz. Mieszkańcy tego regionu są dumni z setek dużych i małych jezior, zachęcających nie tylko do kąpieli, ale także do wędkowania, żeglowania lub też całkiem po prostu do podziwiania ich uroku. Słowa »chodźmy nad jezioro« są synonimem relaksu i wypoczynku: latem można popływać, zimą pojeździć na łyżwach a spacerować brzegami jezior można przez okrągły rok. Jednak to, że wokół Karyntii czyni się tyle wrzawy, ma swe źródła nie tylko w sporcie. W latach sześćdziesiątych takie jeziora jak Wörther See, Ossiacher See, Millstätter See były poważnie zagrożone. Wskutek spływających do nich ścieków, stanowiących doskonałą pożywkę dla alg istniało niebezpieczeństwo, że wody w jeziorach zamienią się cuchnącą breję. Ponosząc znaczne nakłady finansowe, zbudowano wokół jezior systemy kanalizacje, odprowadzające zanieczyszczenia do położnych poniżej dna jeziora oczyszczalni. Od tamtej pory wody jezior mają jakość wody pitnej.

Góry i doliny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Niewielka Karyntia, zajmująca niespełna 10 000 km², podzielona jest geograficznie licznymi małymi i większymi dolinami i kotlinami. Góry, doliny i jeziora tworzą jedyny w swoim rodzaju krajobraz, zapewniający wędrowcom, narciarzom oraz entuzjastom sportów wodnych i motorowodnych, uprawnianie najróżnorodniejszych form aktywności fizycznej. Ten, kto pragnie ciszy i spokoju, może pogrążyć się w rozmyślaniach, kontemplując w oddalonych od świata górskich wioskach bogactwo kwiatów i ziół. Można popływać w jednym z tak licznych jezior można surfować na desce lub też wisząc wysoko na spadochronie prześlizgiwać się nad powierzchnią wody.

Jeżeli chodzi o wędrówki, to Karyntia spełnia w tym względzie wszelkie życzenia. Zarówno na zacisznych nadrzecznych błoniach, w lasach jak i pośród i wznoszących się łagodnie pagórków czy też na grzbietach wysokich gór, szlaki wędrówek są wszędzie starannie i dobrze oznakowane i opisane. Przygotowano wiele możliwości, od krótkich wycieczek aż po wielodniowe wyprawy, bo górskie wspinaczki i wędrówki należą również do ulubionych zajęć mieszkańców Karyntii.

Zobacz: Szwajcaria

Nordic Walking

Nowy bardzo ‘trendy’ rodzaj sportu to Nordic Walking; nauczyć się go możecie Np. w Bad Kleinkirchheim – kilka razy w tygodniu są tam organizowane zajęcia dla początkujących (informacja przy kolejce górskiej).

Sporty zimowe

Jazda na nartach, biegi narciarskie, jazda na łyżwach, saneczkarstwo – wszystkie te dziedziny sportu można uprawiać w całej Karyntii. Aby wypróbować wszystkie z blisko 30 terenów narciarskich, wystarczy zakupić jedną jedyną kartę na wyciągi: Top-Ski-Kärtner-Pass. A temu, kto chciałyby nauczyć się tradycyjnego sportu, uprawianego przez mieszkańców tego regionu, „Eisstockschießen“ - gry stanowiącej odmianę curlingu, zalecamy odwiedzenie zimą jednej z licznych gospód wiejskich.

Zamów ofertę "szytą na miarę" lub zimowy katalog!

Wynajmij dom lub apartament w Karyntii.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

REKLAMA