REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Europie

trójkąt ostrzegawczy, kamizelka Fot. Fotolia
trójkąt ostrzegawczy, kamizelka Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W zależności regionu Europy kierowcy mają inne obowiązki dotyczące zakresu obowiązkowego wyposażenia samochodu. Wybierając się na zimową podróż autem warto upewnić sie, czy pojazd posiada niezbędne za granicą elementy.

Co trzeba mieć w samochodzie za granicą?

W Polsce obowiązkowym wyposażeniem pojazdu jest jedynie trójkąt ostrzegawczy z homologacją oraz zalegalizowana gaśnica o pojemności min. 1 kg. Apteczka, kamizelka odblaskowa czy zapasowe żarówki są zalecane, ale za ich brak nie grożą konsekwencje karne. Co innego w krajach Europy, w których Polacy często spędzają zimowy urlop. Przyjrzyjmy się bliżej przepisom, jakie w nich obowiązują.

REKLAMA

Niemcy

REKLAMA

Niemcy co prawda nie są krajem docelowym podróży na zimowy wypoczynek, jednak często właśnie przez ten kraj biegnie najbardziej optymalna droga w Alpy i Dolomity.
– W Niemczech prawo nie nakłada obowiązku stosowania opon zimowych, jednak są one wymagane adekwatnie do warunków panujących na drodze. Muszą posiadać oznaczenie "M+S". Podobnie jak w większości krajów, łańcuchy są obowiązkowe tylko na niektórych odcinkach dróg, oznaczonych odpowiednimi znakami – tłumaczy Daniel Bień, ekspert Motointegrator.pl.

Ponadto podróżując przez Niemcy na wyposażeniu samochodu powinna znaleźć się apteczka z gumowymi rękawiczkami, trójkąt ostrzegawczy, oraz od niedawna również kamizelka odblaskowa.

Austria

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wjeżdżając do Austrii od strony południowej niemal od razu docieramy do podnóży Alp. A w górach nie ma żartów.
Zasady co do konieczności jazdy na oponach zimowych w Austrii są dosyć przewrotne. Z jednej strony nie ma obowiązku jazdy na „zimówkach”, z drugiej jednak od 1 listopada do 15 kwietnia przy zimowych warunkach, czyli burzach śnieżnych i gdy jezdnia pokryta jest śniegiem, opony zimowe trzeba mieć. Co więcej głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 4 mm. Policja nie będzie mieć również zastrzeżeń do opon całorocznych, pod warunkiem, że znajduje się na nich oznaczenie „M+S” – wyjaśnia Daniel Bień.

Na wyposażeniu samochodu obowiązkowo powinny znaleźć się kamizelka odblaskowa oraz apteczka. Zdecydowanie zalecane jest również posiadanie łańcuchów. Na wielu lokalnych drogach oznaczonych odpowiednimi znakami przy zimowych warunkach mamy obowiązek założenia łańcuchów. Najlepiej, aby posiadały certyfikat Ö-Norm. Pamiętajmy również, że mimo posiadania winiety na autostrady, niektóre odcinki dróg jak przełęcz Brenner czy dłuższe tunele, będą wymagały dodatkowej opłaty.

Włochy

We Włoszech brak jest jednolitych regulacji, co do obowiązku jazdy na oponach zimowych. Każda prowincja może ustalać osobne przepisy w tej kwestii.
W rejonie, który zimą interesuje nas najbardziej – Tyrolu Południowym – od 2013 roku opony zimowe są wymagane w okresie od 15 listopada do 15 kwietnia. Za niedostosowanie się do tego przepisu grozi mandat w wysokości od 85 euro w górę – tłumaczy Daniel Bień.
Podobnie jak w Austrii, w górskich rejonach Włoch warto posiadać łańcuchy, które są niezbędne na niektórych odcinkach dróg w warunkach zimowych. Musimy zaopatrzyć się również w kamizelkę i trójkąt.

Francja

We Francji nie ma obowiązku stosowania opon zimowych, jednak na większości dróg górskich oznaczonych znakami „Pneus neige”, „zimówki” będą wymagane. Do obowiązkowego wyposażenia samochodu, poza trójkątem należy też komplet żarówek. W samochodzie musi również znajdować się minimum jedna kamizelka - jest ona obowiązkowa dla każdego pasażera, który opuszcza pojazd w czasie awarii. Łańcuchy śniegowe są niezbędne tam, gdzie nakazują tego znaki drogowe. Warto zauważyć również, że nie ma już potrzeby posiadania alkomatu.
 – Mimo licznych informacji, które można znaleźć w sieci, we Francji nie ma obecnie obowiązku wożenia w samochodzie alkomatu. Wprowadzony w 2012 roku przepis o obowiązkowym wyposażeniu samochodu w alkomat utrzymał się w mocy jedynie dwa tygodnie – przypomina Daniel Bień.

Słowacja

Słowacja posiada jedne z bardziej rygorystycznych wymogów dotyczących obowiązkowego wyposażenia samochodu. Poza oponami zimowymi w okresie od 15 listopada do 15 marca obowiązkowe są trójkąt, apteczka, podnośnik, zapasowy komplet żarówek oraz bezpieczników, a nawet lina holownicza. Ponadto kamizelka odblaskowa musi znajdować się we wnętrzu pojazdu.

Czechy

Podobnie jak na Słowacji, również w Czechach mamy nakaz stosowania opon zimowych, jednak obowiązuje on od 1 listopada do 31 marca. Pamiętajmy, że podczas kontroli musimy posiadać jedną z dwóch części winiety, na której wpisujemy numer rejestracyjny pojazdu. Obowiązkowym wyposażeniem jest trójkąt, apteczka, komplet żarówek oraz kamizelka (po jednej dla każdego z pasażerów).
 – Warto zaznaczyć, że zgodnie z Konwencją wiedeńską o ruchu drogowym, policja danego państwa nie ma prawa nakładania mandatu na kierowców samochodów zagranicznych, których wyposażenie jest zgodne z przepisami rodzimego prawa o ruchu drogowym, nawet jeśli jest niewystarczające z punktu widzenia przepisów kraju, przez który przejeżdżają – wyjaśnia Bień. Niestety ten argument rzadko uda nam się skutecznie wyłożyć funkcjonariuszom podczas kontroli, dlatego lepiej zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria.

Przed wyjazdem warto wykonać również przegląd auta. W warsztatach Motointegrator bez problemu sprawdzimy najważniejsze elementy, a na wizytę możemy umówić się przez internet lub telefon. Nie zapomnijmy o zapasowym płynie do spryskiwaczy i oleju silnikowym - ich zakup na autostradowej stacji w Niemczech lub Austrii może okazać się nie lada wydatkiem.

Źródło: materiały prasowe Motointegrator.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA