| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują na terenie Unii Europejskiej?

Jakie przepisy drogowe obowiązują na terenie Unii Europejskiej?

Podróżując po krajach Unii Europejskiej warto poznać obowiązujące przepisy dotyczące poruszania się samochodem, ponieważ nie wszystkie zasady są takie same jak w Polsce.

Telefon komórkowy

We wszystkich państwach Unii Europejskiej obowiązuje zakaz rozmów przez telefon komórkowy, chyba że korzystamy z zestawu głośnomówiącego.

Zobacz również: Jak bezpiecznie odbyć podróż samochodem?

Ubezpieczenie

W większości krajów Unii Europejskiej ubezpieczenie OC w zupełności nam wystarczy. Wybierając się do takich państw jak: Bułgaria czy Rumunia, musimy zaopatrzyć się w Zieloną Kartę. W tych państwach jest ona obowiązkowa. Możesz ją nabyć w firmie ubezpieczeniowej. Jej koszt uwarunkowany jest m.in. długością wyjazdu oraz pojemnością silnika.

Co kraj to obyczaj

Austria

Ograniczenie prędkości na obszarze zabudowanym wynosi: 50 km/h, poza obszarem zabudowanym: 100 km/h, po autostradach można się poruszać z maksymalną prędkością 130 km/h. Dzieci do lat 12 i 150 cm wzrostu mogą być przewożone tylko z tyłu, w pasach dla dzieci bądź fotelikach. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi kierowców to maksymalnie 0,5 promila.

Zobacz też: Przepisy drogowe w Europie

Niemcy

Można jeździć w terenie zabudowanym do 50 km/h. Natomiast poza nim dozwolona prędkość to 100 km/h na zwykłych szosach oraz 130 km/h na dwupasmowych drogach szybkiego ruchu. Niemcy są jednym z nielicznych krajów, które nie określiły maksymalnej prędkości na autostradach. Zaleca się jednak poruszanie z prędkością około 130 km/h. Dzieci poniżej 12 lat muszą siedzieć na tylnym siedzeniu, obowiązkowo zapięte pasami. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy - 0,5 promila.

Rumunia

Maksymalna prędkość dla samochodów na terenie niezabudowanym wynosi 90 km/h, na terenie zabudowanym 50 km/h, a na autostradach - 120 km/h. Obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Dzieci do lat 12 nie mogą być przewożone na przednich siedzeniach pojazdu.

Słowacja

Dozwolona prędkość dla samochodów osobowych wynosi w terenie zabudowanym 60 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, na drogach szybkiego ruchu 100 km/h, a na autostradach 130 km/h. Obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. Dzieci do 12 lat i 150 cm wzrostu mogą podróżować tylko na tylnym siedzeniu z zapiętymi pasami.

Słowenia

Maksymalna dozwolona prędkość, z jaką można jeździć to 60 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h na obszarze niezabudowanym, 100 km/h na drogach szybkiego ruchu i 120 km/h na autostradach. Dzieci do 12. roku życia nie mogą podróżować na przednim siedzeniu. Dozwolony poziom alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.

Zobacz także: Samochodem na narty

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK