REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Damian Skowron
Wielka Brytania to jeden z niewielu krajów o ruchu lewostronnym, do kórego możemy udać się autem.
Wielka Brytania to jeden z niewielu krajów o ruchu lewostronnym, do kórego możemy udać się autem.

REKLAMA

REKLAMA

Każdy kto posiada prawo jazdy i korzysta z samochodu musi znać znaki drogowe. Co w sytuacji kiedy nasza podróż nie odbywa się wyłącznie po terytorium Polski a również do innych krajów? Szczególnie gdzie ruch odbywa się po lewej stronie tak jak w Wielkiej Brytanii.

Wychodząc naprzeciw pogłębiającym się problemom naszych rodaków w prowadzeniu pojazdów za granicą tamtejsza Policja oraz Wydział Komunikacji, stworzyły specjalną ulotkę w języku polskim w celu zaznajomienia naszych rodaków z obowiązującymi zasadami ruchu drogowego i podstawowymi uregulowaniami prawnymi.

REKLAMA

Zasady ogólne

W Wielkiej Brytanii musisz jeździć zawsze po lewej stronie jezdni. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do jazdy po lewej stronie, musisz zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza, gdy skręcasz w prawo, ponieważ omyłkowo możesz znaleźć się na drodze innych pojazdów.

Większość skrzyżowań jest oznaczona znakami, które jednoznacznie wskazują jak kierowca powinien się zachować: czy musi się zatrzymać czy ma pierwszeństwo. 

Na rondach należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony. Jazda po rondzie odbywa się w odwrotnym kierunku niż w Polsce, zatem musisz jechać zgodnie ze wskazówkami zegara, włączając przy tym lewy kierunkowskaz, tak aby zasygnalizować zamiar opuszczenia ronda.

Picie alkoholu a prowadzenie pojazdów

REKLAMA

Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu jest bezwzględnie zabronione. Alkohol obecny w organizmie może zostać zmierzony w oddechu, krwi lub moczu. Rząd brytyjski planuje obniżyć dopuszczalny limit zawartości alkoholu we krwi z 80 mg do 50 mg (w przeliczeniu na 100 mililitrów krwi).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wątpliwości budzi jednak fakt, iż niektóre osoby, zależnie od swojej wagi i indywidualnego metabolizmu, mogą przekroczyć limit 50 mg nawet po spożyciu jednego drinka. Przy górnej granicy wynoszącej 80 mg, praktycznie każdy może legalnie usiąść za kierownicą po jednym kieliszku wódki czy paru małych piwach, chociaż badania wykazały, że nawet taka mała ilość napojów alkoholowych znacząco wpływa na stan świadomości każdej osoby.

Zobacz również: Jak jechać w terenie leśnym?

Ograniczenia prędkości:

W terenie zabudowanym – 30 mph (48 km/h)
Na obrzeżach terenu zabudowanego – 40 mph (64 km/h)
Na głównych drogach – 60 mph (96 km/h)
Na autostradach – 70 mph (112 km/h)
Oczywiście są miejsca gdzie dopuszczalna prędkość może ulec zmianie pod wpływem znajdujących się tam znaków drogowych, których bezwzględnie należy przestrzegać.

Pasy bezpieczeństwa

Obowiązuje nakaz zapinania pasów zarówno z przodu jak i z tyłu, o ile są one zamontowane. Dopuszcza się jedynie ograniczenie tej zasady dla kobiet w ciąży, o ile uzyskają specjalne zaświadczenie od lekarza. Istnieje również obowiązek używania specjalnych fotelików do przewożenia dzieci, które są niższe niż 1.35 m lub do wieku 12 lat.

Telefony komórkowe

Korzystanie z telefonu trzymanego w ręku jest zabronione. Traktowane jest na równi z prowadzeniem pod wpływem alkoholu. Można korzystać z telefonu jedynie za pomocą zestawu głośnomówiącego. Za używanie telefonu komórkowego grozi kara w wysokości £60 oraz 3 punkty karne.

Wypadki 

Jeśli prowadzisz pojazd i bierzesz udział w wypadku, to musisz się zatrzymać. Na żądanie innego uczestnika oraz władz jesteś zobowiązany do podania swoich danych: imię, nazwisko, adres, dane ubezpieczeniowe oraz numery rejestracyjne Twojego pojazdu.

Zobacz również: Jak pokonywać długie trasy?

Prowadzenie pojazdu na autostradach

Obowiązuje ruch lewostronny tak, więc jeżdżąc po drogach lub autostradach szybkiego ruchu, zawsze jedź po lewej stronie. Pasa awaryjnego możesz użyć tylko w nagłym przypadku, pamiętając przy tym o uruchomieniu świateł awaryjnych. Co 1500 m na pasie awaryjnym umieszczony jest telefon, z którego możesz wezwać pomoc.

Jazda pojazdem zarejestrowanym w Polsce 

Osoby odwiedzające Wielką Brytanię mogą poruszać się po wyspach przez okres 6 miesięcy w ciągu roku, pod warunkiem, że pojazd, którego używają, posiada wszystkie badania techniczne i jest dopuszczony do ruchu w kraju macierzystym. Przy kontroli policyjnej funkcjonariusze mogą zażądać dokumentu, który wykaże, że używany pojazd nie porusza się po terytorium UK dłużej niż 6 miesięcy. Takim dokumentem może być np. bilet na prom. Ważną informacją jest fakt, że rezydenci nie mogą poruszać się swoimi samochodami zarejestrowanymi w Polsce. Rezydentem w opinii DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency) uznaje się nie tylko osobę, która złożyła wniosek do Home Office o przyznanie statusu rezydenta, ale też każda osoba, która mieszka i/lub pracuje w UK.

Kiedy należy wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie

Posiadacz ważnego polskiego prawa jazdy na samochód osobowy i motocykl musi je wymienić po skończeniu 70. roku życia lub po trzech latach od momentu, kiedy zostanie rezydentem.

Przyjeżdżasz do Wielkiej Brytanii w wieku 27 lat i na podstawie polskiego prawa jazdy możesz poruszać się samochodem osobowym lub motocyklem do momentu ukończenia 70. roku życia. Jeśli przyjedziesz w wieku 69 lat, będziesz mógł jeździć do momentu, aż miną 3 lata od chwili przyjazdu, a granica wieku 70 lat zostanie automatycznie przedłużona.

Obowiązkowe ubezpieczenie

Jeśli chcesz prowadzić samochód w UK, musisz posiadać ubezpieczenie OC, albo w formie zielonej karty (ubezpieczenie dla pojazdów mechanicznych w ruchu zagranicznym) albo z firmy ubezpieczeniowej UK. Jeśli używasz pojazdu na drodze bez ubezpieczenia, ryzykujesz grzywną i skonfiskowaniem pojazdu.

Ograniczenia wagowe

Wielka Brytania, a szczególnie Londyn, nakłada liczne ograniczenia na kierowców w postaci stref ograniczonego parkowania czy zakazu ruchu dla samochodów powyżej 18 ton. Z drugiej strony wychodzi naprzeciw osobom niepełnosprawnym i ułatwia im poruszanie się pojazdami nawet w strefach niedostępnych dla zwykłych użytkowników aut.

Kraj przyjazny dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawni posiadający naklejkę z międzynarodowym symbolem wraz z ważnym dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność, mogą korzystać z specjalnych miejsc na parkingach. Ponadto mogą parkować w strefach ograniczonego parkowania bezpłatnie i bez limitu czasu. W niektórych regionach kraju mogą bezpłatnie parkować na parkingach usytuowanych przy drogach publicznych. Warunkiem zwolnienia z opłat jest zarejestrowanie się w Transport for London i uiszczenie opłaty rejestracyjnej w wysokości 10 funtów. Aby otrzymać pozwolenie korzystania z parkingów dla niepełnosprawnych, należy zgłosić się do odpowiednich władz.

Zobacz również: Jak uniknąć senności i zmęczenia?

Jeśli zgłoszenie zostanie rozpatrzone pozytywnie to władze wówczas wysyłają zainteresowanej osobie potwierdzenie. Z bezpłatnego parkowania dla niepełnosprawnych można korzystać od momentu otrzymania pozwolenia.

Należy pamiętać, że z opłaty nie są zwolnieni turyści przebywający na terenie UK czasowo i osoby, które owej plakietki nie posiadają. Zwolnienie z opłat należy odnawiać co roku.

Samochody ciężarowe

Zakaz ruchu w określonych godzinach posiadają również samochody ciężarowe. Od poniedziałku do piątku, od godziny 24.00 do godziny 7.00 i od godziny 21.00 do godziny 24.00 oraz w soboty od 24.00 do 7.00 i od 13.00 do 24.00 obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów powyżej 18 ton.

Strefa małej Emisji

Pojazdy powyżej 12 ton z silnikiem diesla muszą zarejestrować się w londyńskim wydziale Transportu i wypełnić odpowiedni formularz. Do strefy zaliczają się głównie ciężarówki, samochody campingowe i inne pojazdy transportowe. Jeśli ich poziom emisji spalin „Euro III” będzie wyższy od ustalonej normy to będą musieli zapłacić dodatkową opłatę. Ta idea ma za zadanie przyczynić się do wstrzymania emisji spalin na terenie UK.

Mandaty

Ceny mandatów – szczególnie dla Polaków podróżujących po Zjednoczonym Królestwie są wysokie, z racji dużej wartości brytyjskiego funta. Za przekroczenie prędkości policja będzie żądać od nas kary w wysokości od 150 do 250 funtów. Jeżeli wykroczenie będzie miało miejsce na autostradzie to opłata wzrośnie kilkakrotnie – będzie wynosić 100 GBP oraz dostaniemy dodatkowo 3 punkty karne. Za nieprawidłowe parkowanie można zostać ukaranym mandatem od 20 do 80 funtów.
Za przejazd na czerwonym świetle grozi grzywna do 100 funtów.

Zobacz również: Czy kierowca może odmówić przyjęcia mandatu?

Wielka Brytania nie pozostaje w tyle za innymi krajami Europy w kwestii używania telefonów komórkowych podczas jazdy. Jeżeli kierowca będzie go używał bez zestawu głośnomówiącego to zostanie ukarany grzywną 30 GBP i 3 punktami karnymi.

W Wielkiej Brytanii poza policją prawo do unieruchomienia pojazdu tudzież do jego odblokowania maja inspektorzy tzw. traffic warden.

Przykładowe kary za niektóre wykroczenia

Prowadzenie pojazdu bez ubezpieczenia:

Grzywna max: £5000

Punkty karne: 6-8

Przekroczenie dozwolonej prędkości:

Grzywna max: £1000

Punkty karne: 3-6

Nieprawidłowy przejazd przez sygnalizację świetlną:

Grzywna max: £ 1000

Punkty karne: 3

Jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa:

Grzywna max: £500

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA