| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > Przepisy drogowe w Europie > Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wielkiej Brytanii?

Każdy kto posiada prawo jazdy i korzysta z samochodu musi znać znaki drogowe. Co w sytuacji kiedy nasza podróż nie odbywa się wyłącznie po terytorium Polski a również do innych krajów? Szczególnie gdzie ruch odbywa się po lewej stronie tak jak w Wielkiej Brytanii.

Telefony komórkowe

Korzystanie z telefonu trzymanego w ręku jest zabronione. Traktowane jest na równi z prowadzeniem pod wpływem alkoholu. Można korzystać z telefonu jedynie za pomocą zestawu głośnomówiącego. Za używanie telefonu komórkowego grozi kara w wysokości £60 oraz 3 punkty karne.

Wypadki 

Jeśli prowadzisz pojazd i bierzesz udział w wypadku, to musisz się zatrzymać. Na żądanie innego uczestnika oraz władz jesteś zobowiązany do podania swoich danych: imię, nazwisko, adres, dane ubezpieczeniowe oraz numery rejestracyjne Twojego pojazdu.

Zobacz również: Jak pokonywać długie trasy?

Prowadzenie pojazdu na autostradach

Obowiązuje ruch lewostronny tak, więc jeżdżąc po drogach lub autostradach szybkiego ruchu, zawsze jedź po lewej stronie. Pasa awaryjnego możesz użyć tylko w nagłym przypadku, pamiętając przy tym o uruchomieniu świateł awaryjnych. Co 1500 m na pasie awaryjnym umieszczony jest telefon, z którego możesz wezwać pomoc.

Jazda pojazdem zarejestrowanym w Polsce 

Osoby odwiedzające Wielką Brytanię mogą poruszać się po wyspach przez okres 6 miesięcy w ciągu roku, pod warunkiem, że pojazd, którego używają, posiada wszystkie badania techniczne i jest dopuszczony do ruchu w kraju macierzystym. Przy kontroli policyjnej funkcjonariusze mogą zażądać dokumentu, który wykaże, że używany pojazd nie porusza się po terytorium UK dłużej niż 6 miesięcy. Takim dokumentem może być np. bilet na prom. Ważną informacją jest fakt, że rezydenci nie mogą poruszać się swoimi samochodami zarejestrowanymi w Polsce. Rezydentem w opinii DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency) uznaje się nie tylko osobę, która złożyła wniosek do Home Office o przyznanie statusu rezydenta, ale też każda osoba, która mieszka i/lub pracuje w UK.

Kiedy należy wymienić polskie prawo jazdy na brytyjskie

Posiadacz ważnego polskiego prawa jazdy na samochód osobowy i motocykl musi je wymienić po skończeniu 70. roku życia lub po trzech latach od momentu, kiedy zostanie rezydentem.

Przyjeżdżasz do Wielkiej Brytanii w wieku 27 lat i na podstawie polskiego prawa jazdy możesz poruszać się samochodem osobowym lub motocyklem do momentu ukończenia 70. roku życia. Jeśli przyjedziesz w wieku 69 lat, będziesz mógł jeździć do momentu, aż miną 3 lata od chwili przyjazdu, a granica wieku 70 lat zostanie automatycznie przedłużona.

Obowiązkowe ubezpieczenie

Jeśli chcesz prowadzić samochód w UK, musisz posiadać ubezpieczenie OC, albo w formie zielonej karty (ubezpieczenie dla pojazdów mechanicznych w ruchu zagranicznym) albo z firmy ubezpieczeniowej UK. Jeśli używasz pojazdu na drodze bez ubezpieczenia, ryzykujesz grzywną i skonfiskowaniem pojazdu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK