REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjazd autem w góry poza granice Polski

Krzysztof Jurczyk
Pasjonat motoryzacji
Bagażnik na narty Fot. Audi
Bagażnik na narty Fot. Audi

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazd na narty za granicę to tylko z pozoru łatwa sprawa. Okazuje się, że w wielu państwach Europy obowiązują precyzyjne przepisy regulujące nie tylko wyposażenie pojazdu, ale i sposób transportowania nart w pojeździe.

Kiedy w Polsce obserwujemy pierwsze oznaki wiosny, a termometry pokazują temperatury powyżej 10 stopni, wielu Polaków postanawia wykorzystać kończącą się zimę i wyjechać na narty poza granice kraju, gdzie nadal można wykorzystać świetne warunki do uprawiania sportów zimowych. Trzeba jednak pamiętać, że w każdym kraju obowiązują inne przepisy dotyczące wyposażenie samochodu w czasie zimy, dlatego przygotowaliśmy zestawienie krajów najczęściej wybieranych przez amatorów sportów zimowych.

REKLAMA

Wyjazd autem na narty za granicę

REKLAMA

Wyjeżdżając za granicę należy zwrócić uwagę na zasady ruchu drogowego oraz ograniczenia, które mogą się różnić od tych stosowanych w Polsce. Musimy jednak pamiętać także o odpowiednim wyposażeniu naszego samochodu oraz o przewożeniu nart w sposób określony w przepisach dla danego kraju. Poniżej przedstawiamy zestawienie najczęściej wybieranych krajów oraz przepisów w nich obowiązujących:

Austriasamochód poruszający się w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia zobowiązany jest do posiadania opon zimowych, których bieżnik powinien wynosić co najmniej 4mm. Natomiast łańcuchy przeciwślizgowe są obowiązkowe podczas niesprzyjających warunków zimowych oraz w miejscach oznaczonych znakami drogowymi „łańcuchy obowiązkowe”. W Austrii obowiązuje zakaz przewożenia nart we wnętrzu samochodu.

Zobacz też: Przewożenie nart samochodem

Niemcy – nowe prawo drogowe określa, że pojazd powinien być wyposażony zgodnie z warunkami atmosferycznymi. Oznacza to, że w zimie samochód powinien mieć opony zimowe oraz mrozoodporny płyn do wycieraczek. Kierowca, który prowadzi pojazd nieprzystosowany do warunków panujących na drodze, ukarany zostanie mandatem w wysokości 40 EUR, a jeżeli pojazd utrudnia ruch, mandat wzrasta do 80 Euro. O konieczności używania łańcuchów przeciwślizgowych przypominają znaki drogowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Szwajcaria – wyposażenie samochodu w opony zimowe nie jest obowiązkowe, jednak kiedy z powodu nieprzystosowania do warunków atmosferycznych będzie utrudniał ruch, zostanie ukarany mandatem. Łańcuchy przeciwślizgowe obowiązkowe są w rejonach oznaczonych znakami „łańcuchy obowiązkowe”. Powinny się one znajdować przynajmniej na kołach napędowych.

Słowacja – każdy samochód poruszający się w okresie od 15 listopada do 15 marca ma obowiązek używania opon zimowych. Łańcuchy przeciwślizgowe dopuszczone są jedynie w przypadku znacznego ośnieżenia lub oblodzenia dróg.

Francja – zaleca się używania opon zimowych o bieżniku min. 3.5 mm. Na terenach górskich stosowane są znaki informujące o obowiązku jazdy na oponach zimowych w danym regionie.

Łańcuchy przeciwślizgowe powinny być wożone w każdym samochodzie, aby założyć je w miejscach, gdzie nakazują znaki drogowe. Niestosowanie się do tego przepisu grozi mandatem.

Włochy – w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia istnieje obowiązek używania opon zimowych oraz wożenia w samochodzie łańcuchów przeciwślizgowych. Jedynie w regionie Val d’Aoste obowiązek ten obowiązuje od 15 października do 15 kwietnia.

Zobacz też: Wszystko o kontrolach drogowych

Zamocowanie nart w samochodzie

Zanim jednak wyruszymy na zimowy odpoczynek  do jednego z tych krajów, musimy zastanowić się w jaki sposób będziemy przewozić nasz sprzęt narciarski.

Najlepszym wyjściem będzie kupno bagażnika dachowego, w którego skład wchodzą belki bazowe, które są wyposażone w uchwyty dla 2 lub 6 par nart. Mocujemy je na dachowych relingach do krawędzi dachu lub do fabrycznych relingów (o ile samochód posiada). Dobrym rozwiązaniem będzie również zakup tzw. kufra, który oprócz nart pomieści również buty narciarskie czy kaski.

Kiedy już w naszej głowie zrodzi się pomysł wyjazdu na ferie zimowe, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie się do podróży. Poprawnie umiejscowiony w naszym samochodzie sprzęt pozwoli bezpiecznie dowieźć na stok zarówno naszych pasażerów, jak i nasze akcesoria zimowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA